Nemecko: Ústavný súd zakročil proti ‘vydieračským‘ poplatkom za odťah

Majiteľ odtiahnutého auta sa s odťahovkou "naťahoval" kvôli úhrade sumy za odťah, ku ktorej bolo prirátané parkovné. To napokon narástlo až na takmer 5 000 eur.

21.11.2023 14:00
odtah Foto:
Odťahovky v Nemecku nesmú za parkovanie odtiahnutých áut účtovať neobmedzené poplatky. (ilustračné foto)
debata

Extrémny prípad zo Saska, pri ktorom odťahová služba chcela od majiteľa zle zaparkovaného auta „parkovné“ takmer 5 000 eur napokon skončil až na Spolkovom ústavnom súde v Karlsruhe. Ako však začal?

Odťahová služba odtiahla nesprávne zaparkované auto, čo majiteľ zistil až po niekoľkých dňoch. Okamžite sa začal domáhať jeho vrátenia, no prevádzkovateľ odťahovej služby mu ho odmietol vydať, až pokiaľ nezaplatí pokutu, náklady na odťah (cca 270 eur) a parkovné 15 eur na deň, čo po piatich dňoh bolo 75 eur. A práve toto majiteľovi auta „zdvihlo žlč“. Argumentoval tým, že pokutu zaplatil, ale platiť náklady na odťah a k tomu ešte aj „parkovné“ mu pripadalo absurdné.

Kedy mestského policajta uposlúchnuť musíte a kedy nie?
Video
Odpovedá Jana Alušíková z advokátskej kancelárie act MPH.advocates.

Spor sa naťahoval, prechádzal z jednej inštancie na druhú a nik nechcel ustúpiť. Z dní sa stali týždne a z týždňov mesiace. A každý jeden deň pripísala „odťahovka“ majiteľovi auta ďalších 15 eur za parkovné. Keď spor skončil na Spolkovom ústavnom súde, auto stálo na parkovisku odťahovky už 329 dní a celková suma sa vyšplhala na 4 935 eur. Vtedy Vyšší krajinský súd v Drážďanoch rozhodol, že odťahovka musí majiteľovi auto vydať, akonáhle zaplatí pôvodných 75 eur. Teda sumu za päť dní, pričom za rozhodujúci moment sa ráta jednoznačne vyjadrená žiadosť majiteľa o vrátenie auta. Ak sa z rôznych dôvodov vrátenie auta po žiadosti majiteľa „naťahuje“, nesmú viac odťahovky žiadať od neho parkovné.

Odťahovka sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala, no pred niekoľkými dňami ho v plnej miere potvrdil aj Spolkový ústavný súd v Karlsruhe. Výsledkom je, že odťahové spoločnosti si smú účtovať poplatky za parkovné, avšak len do momentu, keď majiteľ auta jednoznačne požiada o jeho vrátenie a je ochotný uhradiť pokutu. Ak je následne spor o odťah riešený súdnou cestou, odťahovka nesmie účtovať ďalšie poplatky „za parkovanie“.

debata chyba
Viac na túto tému: #odťahová služba #zlé parkovanie #odťah #náklady na odťtah
Články podľa značiek