Predaj elektromobilov v Európe sa spomaľuje. Ľudia čakajú na lacnejšie

Predaj elektromobilov je zatiaľ síce dobrý, no objednávky začali výrazne klesať a automobilky začínajú byť z tohto trendu nervózne.

23.11.2023 12:00
Elektromobily Foto:
Objednávky na elektromobily začínajú klesať v Európe a aj v zámorí.
debata (13)

Po rokoch zrýchľujúceho sa rastu sa zdá, že európsky predaj elektrických áut vstupuje do fázy spomalenia, pretože ľudia čakajú na lepšie a lacnejšie modely, ktoré však prídu na trh najskôr o dva až tri roky. Pravdou je, že predaj plne elektrických vozidiel v Európe vzrástol za prvých deväť mesiacov roku 2023 o 47 percent, no automobilky nadšené nie sú, skôr naopak. Dôvod je prozaický – výrazne začali klesať objednávky – v prípade Volkswagenu sú v medziročnom porovnaní polovičné.

Predajcovia v Nemecku a Taliansku, ako aj prieskum štyroch globálnych firiem zaoberajúcich sa analýzou dát tvrdia, že za pomalším nástupom je ekonomická neistota a fakt, že spotrebitelia nie sú presvedčení, že elektromobily spĺňajú ich nároky v oblasti bezpečnosti, dojazdu a ceny. Konštatuje to server AutoNews.

Hyundai Ioniq - nové elektromobily Čítajte viac Autá pre vyvolených? Pozrite si podrobný cenník elektromobilov na Slovensku

Britský AutoTrader v tejto súvislosti upresňuje, že nové elektrické autá v Británii sú stále v priemere o 33 percent drahšie ako porovnateľné modely na fosílne palivá. A to sa tak skoro nezmení, pretože väčšina pripravovaných cenovo dostupných elektrických modelov sa dostane na trh až v roku 2025 a neskôr. Dovtedy sa však na trhu zrejme už etablujú aj lacné čínske elektromobily značiek ako napríklad BYD a Nio, ktoré budú najmä z cenového hľadiska predstavovať pre zavedených európskych výrobcov veľkú konkurenciu.

Pravda o klíme: Spaľovacie motory kontra elektromobily
Video
Odpovedá Milan Kočka, riaditeľ spoločnosti Toyota Central Europe - Slovakia. Premiéra 19. 10. 2023.

Americké automobilky, aj keď v prechode na elektromobilitu mierne za európskymi zaostávajú, pociťujú rovnaké problémy. Ford a GM nedávno varovali, že odkladajú uvedenie lacnejších modelov elektrických áut na trh a znižujú výdavky v dôsledku slabšieho dopytu a vyšších nákladov.

Volkswagen ID.2all Concept - 2023 Čítajte viac VW: elektromobil za 20-tisíc eur by mohol prísť v druhej polovici dekády

Ďalšou vecou, ktorá ľudí od kúpy elektromobilov odrádza, je aj ich problematická zostatková hodnota. Philip Nothard zo spoločnosti Cox Automotive uviedol, že nízka zostatková hodnota tiež odrádza kupujúcich, pretože spoločnosti a mnohí individuálni klienti si vyberajú nové autá aj na základe toho, ako ich budú môcť predať o niekoľko rokov. „Nazývame to údolím smrti, ktorým budeme prechádzať v rokoch 2024 až 2027: nízke zostatkové hodnoty , vysoká ponuka a nízky dopyt,“ doplnil Nothard.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #elektromobilita #predaj elektromobilov #drahé elektromobily #ceny elektrických áut
Články podľa značiek