Bugatti Centurion: Toto je vízia najlepšieho SUV planéty. Ostane ale v zásuvke

Mohlo by Bugatti vyrábať SUV? Nezávislý dizajnér nakreslil jeho možnú podobu. Šancu na výrobu však nemá. Napokon, Bugatti rieši celkom iné problémy. Nejasná je aj budúcnosť nástupcu Chironu.

23.11.2023 18:00
debata
Toto auto vyzerá rozhodne lepšie ako... Foto: Sergiy Dvorntskyy
Bugatti Centurion Concept - nezávislá ilustrácia 2023 Toto auto vyzerá rozhodne lepšie ako Rolls-Royce Cullinan, Bentley Bentayga alebo príliš agresívne Lamborghini Urus. Dokonca si požičalo prvky z Chironu a Mistralu. Ostane ale len víziou.
Bugatti je už roky značkou jedného modelu. V tých deväťdesiatych vyrábalo EB 110 a po vstupe do koncernu VW novodobý Veyron a po ňom súčasný Chiron, ktorého produkcia sa chýli ku koncu. Už dávnejšie sa však šuškalo o rozšírení ponuky. Nielen v rámci limitovaných edícií Chironu, akými bolo Divo, La Voiture Noire či Bolide a otvorený Mistral, ale aj o celkom novom modeli. Veď už v roku 2009 predstavila automobilka z Molsheimu koncept hyperlimuzíny 16C Galibier. Ten však nakoniec tiež zmietli zo stola. A nič sa na tom nezmenilo ani po tom, čo sa Bugatti ujal chorvátsky Rimac a do čela spoločnosti postavil koncern VW Mate Rimaca. Snom však nedokáže zabrániť žiaden manažér, a tak sa z času na čas objavia nezávislé návrhy na podobu nového Bugatti, ktoré by nutne nemuselo byť hyperšportom. Ale napríklad SUV.
Bugatti Centurion Concept - nezávislá...
Bugatti Centurion Concept - nezávislá...
+10Bugatti Centurion Concept - nezávislá...

Táto voľba je logická, pretože zvýšené športovo-úžitkové autá prenikli do ponuky väčšiny superluxusných značiek. Máme tu Rolls-Royce Cullinan, Bentley Bentayga, Lamborghini Urus, Aston Martin DBX, Lotus Eletre a najnovšie Ferrari Purosangue. Tak prečo nie Bugatti? To si povedal aj nezávislý dizajnér Sergiy Dvorntskyy a svoju víziu pretavil do počítačovej ilustrácie. A aby bol návrh čo najrealistickejší, zvýšené Bugatti s pracovným názvom Centurion „okorenil“ prednou maskou z Bugatti Mistral a svetlami z Bugatti Chiron. Nechýba ani typický oblúk v oblasti zadných stĺpikov či náznak plutvy. Všetko spolu dokonale ladí, ale šanca na produkciu čohosi podobného je nulová. O SUV Bugatti nechce ani počuť Mate Rimac, ani sám šéfdizajnér Achim Anscheidt.

Centrálne vyvedené výfuky jasne naznačujú, že... Foto: Sergiy Dvorntskyy
Sergiy Dvorntskyy Centrálne vyvedené výfuky jasne naznačujú, že autor vízie nepochybuje o budúcnosti Bugatti so spaľovacími motormi.
Bugatti W16 Mistral - 2022 Čítajte viac Bugatti Mistral: Rozlúčka s motorom W16 má podobu roadsteru!

Ten sa už vyjadril, že Bugatti nie je a nikdy nebude masovou značkou, takže nad modelom s karosériou SUV v Molsheime vôbec neuvažujú. Napokon, Bugatti teraz rieši celkom iné problémy. Mistral bol totiž rozlúčkou s jeho ikonickým benzínovým motorom 8,0 W16 a budúcnosť nástupcu Chironu je nejasná. Vieme len to, že o elektromobil rozhodne nepôjde. Od takéhoto riešenia sa Mate Rimac dištancuje. „Keď sme začali hovoriť o Bugatti, ľudia z VW a z Porsche mi hovorili, že budúcnosť značky musí byť elektrická. A vlastne by to ani nebol problém. Stačilo by postaviť novú karosériu na báze technológie Rimacu Nevera. Nakoniec sme sa ale rozhodli, že elektrický ostane iba Rimac a Bugatti čoskoro ponúkne spaľovacie motory. Ale len ako súčasť hybridného pohonu,“ objasnil nedávno Rimac.

Bugatti La Voiture Noire Čítajte viac Bugatti La Voiture Noire: 65 000 hodín vývoja a cena 11 miliónov eur

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bugatti #Bugatti Centurion
Články podľa značiek