Za volantom budeme čoskoro ‘fúkať‘. A ešte si priplatíme 2 000 eur

Od 7. júla 2024 budú musieť byť všetky nové autá predávané v EÚ vybavené rozhraním pre montáž zariadenia, ktoré neumožní štart bez kontroly alkoholu v dychu. Alkozámok „odklepol“ Brusel už v roku 2018, takže sa naň tak trochu zabudlo. No už búcha na dvere.

24.11.2023 16:00
Detektor alkoholu Foto:
Alkozámok povinný v EÚ zatiaľ nebude. No všetky nové autá predávané od júla budúceho roka budú musieť byť na jeho montáž predpripravené.
debata (116)

Alkolock, alebo alkozámok je zariadenie, ktoré vám znemožní naštartovať auto v prípade, že nie ste triezvy. Jednoducho, pred jazdou budete musieť fúkať do „dregera“ inštalovaného priamo v aute. Nie je to nič nové pod slnkom. Niektoré krajiny vyžadujú test alkoholu pre taxikárov a vodičov autobusov alebo kamiónov. Takáto prax je bežná napríklad vo Švédsku alebo vo Fínsku. Skúsenosť s alkozámkami má aj Holandsko, kde bolo toto zariadenie povinné od roku 2011 pre vodičov, ktorí v minulosti nafúkali. No v roku 2018 projekt skončil. Tentoraz by ale mali byť alkotestery povinné vo všetkých nových autách. Európska únia to schválila už v roku 2018.

Opitý vodič s dvomi promile riadil sanitku

Video

Prvým krokom nie je montáž samotného alkozámku, ale montáž rozhrania, kde bude možné zariadenie pripojiť. Akejsi zásuvky a potrebnej elektroniky, podobnej imobilizéru. Novohomologovaných áut sa to týka už od vlaňajška, ale od 7. júla 2024 bude musieť mať takéto rozhranie každé auto predávané ako nové v únii. Ako inak, cieľom je znížiť počet opitých za volantom. Podľa štatistík je totiž až štvrtina všetkých dopravných nehôd v Európe spôsobená vplyvom alkoholu. Podľa Nadácie pre vedecký výskum bezpečnosti na cestách sa alkoholové zámky osvedčili ako účinné. „Vedie to k menšej recidíve ako zákaz šoférovania alebo znehodnotenie vodičského preukazu,“ uvádza nadácia.

Dínom-dánom. Takto jazdila opitá vodička z východu

Video

Samozrejme, alkozámky majú aj svojich odporcov. V prvom rade si tento nový prvok v autách vyžiada zdraženie. Ceny systémov sa pohybujú v rozmedzí od 1 500 do 2 000 eur. Automobilky síce cenu môžu stlačiť, keďže odoberať budú milióny alkozámkov, ale rozhodne si za ne priplatíme. Ďalším protiargumentom je, že blokovacie zariadenie je možné obísť. Jednoducho do alkotestera fúkne iný člen posádky, ktorý alkohol nepil. Napokon, pre vysoké náklady, nejasný vplyv na bezpečnosť a náchylnosť na podvody zrušilo v roku 2018 projekt alkozámkov aj spomínané Holandsko. Zatiaľ sa báť ale nemusíme. Povinné bude len rozhranie pre toto zariadenie, nie samotný zámok. Odtiaľ je však už len krok k ich zavedeniu.

Alkoholtester / Tester / Čítajte viac Zostatkový alkohol je zákerný. Vodiči, viete kedy si môžte najskôr sadnúť za volant?

© Autorské práva vyhradené

116 debata chyba
Viac na túto tému: #alkohol #alkohol za volantom #alkotester #alkozámok
Články podľa značiek