iSeeCars: Elektromobily rýchlo strácajú hodnotu. ‘Spaľováky’ takmer vôbec

Hoci trh s ojazdenými elektrickým autami sa ešte nedostal na úroveň trhu jazdeniek so spaľovacími motormi, už teraz sa ukazuje trend, ktorý nepoteší majiteľov nových elektromobilov. Strata ich hodnoty totiž prichádza rýchlo a je oveľa výraznejšia, čo znižuje atraktivitu investície do elektrických vozidiel.

04.12.2023 06:00
elektromobily Foto:
iSeeCars do analýzy zahrnula 2,3 milióna automobilov vo veku od jedného do piatich rokov.
debata (8)

Americká analytická spoločnosť iSeeCars skúmala situáciu na zámorskom trhu s jazdenými autami. Zaujímalo ich porovnanie modelov a kategórií vozidiel, pokiaľ ide o ich zostatkovú hodnotu pri predaji z druhej ruky. Do analýzy zahrnuli 2,3 milióna automobilov vo veku od jedného do piatich rokov.

Porovnanie spočívalo s medziročným poklesom hodnoty jednotlivých áut. V priemere sa ceny ojazdených automobilov na americkom trhu prepadli o 5,1 %. Automobily s hybridným pohonom zaznamenali pokles o 9,6 % a hodnota čistých elektromobilov sa prepadla o 33,7 %.

Elektromobily Čítajte aj Predaj elektromobilov v Európe sa spomaľuje. Ľudia čakajú na lacnejšie

V rámci poradia modelov s najväčším prepadom hodnoty sa na prvých piatich miestach umiestnili čisté elektromobily. A nejde o okrajové modely, ale jedny z najpredávanej­ších, čo značí, že ich ponuka na trhu s jazdenými autami značne prevyšuje dopyt a záujemcovia sa obávajú kúpy starších elektromobilov. Reč je o Nissane Leaf, o Tesle Model 3, o Chevrolete Bolt, o Tesle Model X a o Tesle Model S. Až za nimi sa umiestnili hybridné BMW radu 5, Chrysler Pacifica, Range Rover, Land Rover Discovery a Range Rover Velar.

V prípade spomínaných elektromobilov sa najväčší prepad hodnoty týka Nissanu Leaf, a to 30,6 %. Kým v roku 2022 sa priemerne predával za 28 304 amerických dolárov (približne 26 000 eur), v roku 2023 je jeho priemerná trhová hodnota len 19 649 dolárov (približne 18 000 eur).

Tesla - batéria Čítajte aj Tesla zdražila batérie. A nejde o drobné

Pokiaľ ide o celkový priemer poklesu trhovej hodnoty jazdených automobilov, teda vrátane áut so spaľovacími motormi, ten je na úrovni 5,1 %. To znamená, že v roku 2022 bola priemerná cena ojazdeného auta 32 627 dolárov (približne 30 000 eur) a v roku 2023 to bolo 30 972 dolárov (približne 28 400 eur).

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #strata hodnoty #jazdené autá #iSeeCars #jazdené elektromobily
Články podľa značiek