Američania sa búria proti elektromobilom. 4 000 predajcov žiada odklad

V liste žiadajú predajcovia prezidenta Bidena, aby sa povinné kvóty na predaj elektrických áut zmiernili, respektíve odložili.

11.12.2023 16:00
tesla Foto:
Z elektromobilov majú americkí predajcovia áut zatiaľ strach. Samozrejme, s výnimkou Tesly.
debata (33)

Takmer 4 000 amerických predajcov automobilov vyzýva prezidenta Joea Bidena, aby prehodnotil navrhované federálne nariadenia, o ktorých tvrdia, že časový harmonogram prechodu na elektromobily v USA je nereálny a v praxi nerealizovateľný.

Návrh EPA (Environmental Protection Agency) z apríla hovorí, že do roku 2030 by malo tvoriť až 60 percent zo všetkých predávaných áut elektromobily a v roku 2032 by to malo byť 67 percent. V liste sa, okrem iného, píše: „Realita je taká, že dopyt po elektrických vozidlách dnes nedrží krok s veľkým prílevom týchto áut, ktoré prichádzajú do našich showroomov v dôsledku súčasných predpisov. Elektromobily sa tak v našich skladoch iba hromadia…“

Pravda o klíme: Spaľovacie motory kontra elektromobily
Video
Odpovedá Milan Kočka, riaditeľ spoločnosti Toyota Central Europe - Slovakia. Premiéra 19. 10. 2023.

Americkí predajcovia ďalej tvrdia, že zákazníci nie sú pripravení prejsť na plne elektrické vozidlá kvôli nedoriešeným problémom, ku ktorým patrí napríklad prístup k spoľahlivým nabíjacím sieťam, cenová dostupnosť vozidiel a pretrvávajúce obavy z dojazdu.

Mary Rice, vedúca showroomu Toyoty v Greensboro v Severnej Karolíne bola prvou signatárkou listu, ktorý, ako povedala, odrážal mnohé z jej obáv z toho, že zásoby elektrických vozidiel sú vysoké a dopyt zákazníkov je nízky. „Momentálne nemôžeme predať ani tie dve alebo tri elektrické autá, ktoré máme na sklade. Ako ich budeme predávať, ak budú tvoriť 80 percent nášho premixu?“ cituje ju server Autonews.com.

zväčšiť Mapa ukazuje koľko predajcov z jednotlivých... Foto: evvoiceofthecustomer.com
predajcovia Mapa ukazuje koľko predajcov z jednotlivých štátov USA list podpísalo.

Pravdou je, že legislatíva, kam patria napríklad aj zákon o investíciách do infraštruktúry a pracovných miest z roku 2021 a zákon o znižovaní inflácie z roku 2022, sa snaží tieto výzvy riešiť miliardovými federálnymi investíciami na vybudovanie národnej siete nabíjania elektromobilov, zvýšenie domácej výroby batérií a zníženie ceny elektromobilov pre spotrebiteľov.

Predajcovia chcú, aby Biden „nechal viac času“ na zlepšenie technológie batérií, aby sa elektromobily stali cenovo dostupnejšími a aby sa vybudovala nabíjacia infraštruktúra. Taktiež podľa nich treba viac stimulovať zákazníkov, aby si elektrické autá kupovali.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #elektromobilita #predaj elektromobilov #elektromobily v USA
Články podľa značiek