Francúzi chcú dostať elektromobily k chudobným. Stačiť má 54 eur mesačne

Ako dostať drahé elektromobily k chudobným? Tak na to majú zvláštny recept Francúzi. Problémom je, že ide o ďalšiu deformáciu trhu a doplatia na to aj tí, ktorí o elektromobily záujem nemajú.

22.12.2023 12:00
Citroën ë-C3 - 2024 Foto:
Sociálny lízing na elektromobily má byť určený zákazníkom, ktorých ročný plat neprevyšuje 15 400 eur. To je menej ako polovica priemernej francúzskej mzdy v roku 2022.
debata (4)

Ceny elektromobilov nie a nie sa priblížiť k autám so spaľovacím motorom. Dokonca v posledných dvoch rokoch výrazne zdraželi. Záujem o ne je len tam, kde môžu zákazníci počítať so štátnymi dotáciami na nákup. Ale aj tie pomaly končia. Posledným príkladom je Nemecko, ktoré od septembra zrušilo štátne stimuly na nákup elektromobilov pre firmy a teraz ukončilo predčasne aj dotácie pre súkromné osoby. Výsledok? Pád predaja elektrických áut. A to hovoríme o trhu s jednou z najvyšších životných úrovní. Jednoducho, elektromobily sú drahé aj pre bohatých. Nieto pre chudobných.

Citroën ë-C3 - parížska premiéra 2023 Čítajte viac Stellantis odštartoval protičínsku ofenzívu. Začína v Trnave

Podobný problém riešia aj Francúzi. Ani tam sa zákazníci nestavajú do radu, aby si zadovážili vysnené elektrické auto. Koncern Stellantis sa síce novým Citroënom ë-C3 snaží stlačiť cenu na 25 000 eur, čo je vo svete elektrických áut naozaj nevídané, ale ani to nestačí, aby sa z tohto modelu stal bestseller. Opäť sú potrebné štátne subvencie. Tou najnovšou je takzvaný „sociálny lízing“, ktorý zavádza od 1. januára francúzska vláda spolu so Stellantisom. O čo ide? Francúzsko chce elektromobily sprístupniť najchudobnejším vrstvám obyvateľstva. Podmienkou je, že žiadateľ nesmie zarábať ročne viac ako 15 400 eur. Priemerný plat vo Francúzsku je pritom 39 800 eur.

Citroën C3 Aircross - India Čítajte viac Citroën C3 Aircross: Z nástupcu malého SUV bude opäť ‘Picasso‘

O celú transakciu sa postará značkový Stellantis Finance & Services. Štát zaplatí akontáciu do výšky 13 000 eur a nájomca potom platí po dobu minimálne troch rokov už len mesačnú splátku vo výške od 54 do 149 eur. To podľa toho, aký model si vyberie. K dispozícii je osem typov elektromobilov. Od spomínaného Citroënu ë-C3 cez Opel Corsa E, Citroën ë-C4, Opel Mokka E až po Jeep Avenger a Peugeot e-2008. Má to ale háčik. Ročne musíte najazdiť aspoň 8 000 km a vaše zamestnanie musí byť od vášho domova vzdialené viac ako 15 kilometrov. Tým sa počet ľudí, ktorí majú nárok na „sociálny lízing“, zužuje.

Citroën ë-C3 - 2024 Čítajte viac Citroën ë-C3: Toto je ona - nová elektrická nádej z Trnavy!

Pre modely Opel Corsa E, Opel Mokka E a Citroën ë-C4 je v cene lízingu zarátaná aj nabíjacia stanica. Zákazník platí len za jej inštaláciu. „Sme presvedčení, že naša ponuka, ktorá zahŕňa mestské, ale aj rodinné vozidlá, bude veľmi úspešná,“ ubezpečuje Christophe Musy, riaditeľ Stellantis France. Uvidíme, znie to lákavo. Aj keď ponuka nabíjacích wallboxov sa zdá zbytočná, pretože väčšina Francúzov s takým nízkym príjmom býva v podnájme, a nie v rodinných domoch s garážou. Odkázanosť na verejné nabíjačky je potom drahá. Neodstraňuje to tiež hlavný problém štátnych stimulov. Zbierajú sa totiž na ne opäť aj tí, ktorí o elektromobily nemajú záujem, a navyše deformujú trh.

Citroën ë-C3 - 2024
Citroën ë-C3 - 2024
+28Citroën ë-C3 - 2024

Za sociálnym lízingom treba hľadať širší kontext. Francúzi sa jednoducho boja, že nezáujem o elektromobily položí ich automobilový priemysel na lopatky. Môžu si teda vybrať, či chcú dať štátne peniaze do elektromobilov, alebo na podporu v nezamestnanosti pre tých, ktorých sa zbaví domáci automobilový priemysel. Pre bohatších má zas Francúzsko v zálohe nový program dotácií na nákup elektromobilov, ktorý sa bude týkať len 24 modelov áut od Stellantisu a piatich od Renaultu. Táto forma podpory však znevýhodní nielen čínske elektromobily, proti ktorým je nový program namierený, ale aj výrobky Volkswagenu či Tesly, ktoré sú produkované v Číne. Dokonca je zo zoznamu vyradená aj Dacia Spring, tá totiž tiež pochádza z ríše stredu.

Koľko stojí sociálny lízing na elektromobily

Značka Model Sociálny lízing
Citroën ë-C3 54 €/mesiac
Fiat 500 89 €/mesiac
Opel Corsa Electric 94 €/mesiac
Peugeot e-208 99 €/mesiac
Opel Mokka Electric 119 €/mesiac
Citroën ë-C4 129 €/mesiac
Jeep Avenger 149 €/mesiac
Peugeot e-2008 149 €/mesiac

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #elektromobily #sociálny lízing #lízing na autá
Články podľa značiek