Hagerty: Kúpa týchto starších áut je dobrou investíciou. Ich cena bude rásť

Vlastniť veterán alebo youngtimer môže mať niekto ako hobby, no môže sa aj rozhodnúť, že na ňom zarobí. Základom je dobre odhadnúť, ktorým modelom hodnota v budúcnosti neklesne, ale sa zvýši.

25.12.2023 06:00
BMW M3 2008 Foto:
Prvé miesto sa Hagerty rozhodlo udeliť BMW M3 generácie E92 vyrábané v rokoch 2008 až 2013.
debata (17)

Americká spoločnosť Hagerty sa venuje poisťovníctvu, pričom sa zameriava na klasický luxusný životný štýl. Pochopiteľne, do tejto oblasti patria aj veterány a klasické jazdené autá. A aby oslovili čo najväčšie publikum, vydávajú aj magazín. Od roku 2017 v ňom každoročne uverejňujú tzv. Bull Market List, čo je zoznam áut, ktoré Hagerty pokladá za dobrú investíciu, keďže ich cena nielenže neklesne, ale časom bude rásť.

Pre rok 2024 je zoznam desiatich veteránov a youngtimerov pestrý. Polovicu z nich tvoria modely pôvodom zo Spojených štátov amerických, štyri sú európske a jeden je z Japonska. Prvé miesto sa Hagerty rozhodlo udeliť BMW M3 generácie E92 vyrábané v rokoch 2008 až 2013. V dobe svojej premiéry si ostrý mníchovský sedan vyslúžil veľkú kritiku za vysokú hmotnosť a cestovné naladenie podvozka, no v súčasnosti sa o ňom viac hovorí v kontexte posledného mohykána s atmosférickým vidlicovým osemvalcom.

elektromobily Čítajte aj iSeeCars: Elektromobily rýchlo strácajú hodnotu. ‘Spaľováky’ takmer vôbec

Medzi desiatkou sú aj dva talianske superšporty, a to Ferrari FF z rokov 2011 až 2016 a Lamborghini Countach v edícii 25th Anniversary. Modely oboch značiek sú tradične vyhľadávanými artiklami medzi zberateľmi a Hagerty odhaduje, že ich hodnota v budúcnosti vzrastie.

Na deviatej priečke sa umiestnilo jediné japonské auto v zozname a tým je Mitsubishi Pajero Evolution vyrábané v rokoch 1997 až 1999. Ide o edíciu inšpirovanú dakarským špeciálom a celkovo sa z nej vyrobilo iba 2 500 kusov. Keďže všetky mali len pravostranné riadenie, v dobe ich vzniku o ne nebol priveľký záujem, no aktuálne sú off-roady v kurze, čo ich hodnotu zvyšuje.

Ferrari 250 GTO Berlinetta 1962 Čítajte aj Najdrahšie veterány? Dominujú Ferrari, no ‘víťaz’ je z Nemecka

Asi najkontroverznejším automobilom v zozname je Plymouth Prowler, neskôr premenovaný na Chevrolet Prowler. Tento roadster s retro dizajnom bol považovaný za nevydarený pokus o úlet, no s odstupom času mu zberatelia prichádzajú na chuť a to jeho cenu na trhu postupne zvyšuje.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Viac na túto tému: #veterány #ojazdené autá #hodnota áut #Hagerty #youngtimer
Články podľa značiek