Kuba zdražuje benzín o 500 %. Oficiálne by mal stáť až päť eur

Od februára zaplatia chudobní Kubánci za liter benzínu či nafty päťkrát viac. Brutálne zdraženie prichádza pritom v časoch nekontrolovanej inflácie. Sen o vlastnom aute bude pre oby vateľov „ostrova slobody“ ešte nedosiahnuteľnejší. Minimálna mesačná mzda na je totiž asi 16 eur.

12.01.2024 20:00
Kuba - zdražovaní palív Foto:
Zúfalo zastaraný autopark na Kube bude od februára tankovať päťnásobne drahšie palivo. Toto je výsledok komunistickej revolúcie.
debata (106)

Na „ostrove slobody“ sa bude žiť opäť ťažšie. A to majú Kubánci za sebou ťažké tri roky. Celosvetová pandémia ťažko postihla ekonomiku krajiny, z veľkej časti závislej od turistického ruchu. Ročná inflácia, ktorá sa bežne pohybovala na úrovni 1,3 %, vyletela v roku 2020 na 18,5 %, v roku 2021 na 77,3 % a o rok neskôr bola na úrovni 39,1 %. Bude však horšie. Kubánska vláda totiž tento týždeň oznámila, že od 1. februára zvýši cenu benzínu, čo je rozhodnutie, ktoré je súčasťou balíka ekonomických opatrení určených na zmiernenie ekonomickej krízy.

Che Guevara, cigara Čítajte viac Kto naozaj bol Che Guevara a prečo ho nazvali Ježišom Kristom z Ria de la Plata?

Počas prejavu pred Komisiou pre hospodárske záležitosti Národného zhromaždenia ľudovej moci (ANPP) v decembri prezident Miguel Díaz-Canel tvrdil, že Kuba má „možno najlacnejšie palivo na svete“ a že preto „takmer každý súhlasí s tým, že by sa jeho cena mala zvýšiť“. „V ktorej krajine na svete si môžete kúpiť deväť litrov benzínu za jeden dolár?“ pýtal sa neskôr premiér Manuel Marrero Cruz. To sa stane čoskoro minulosťou. Rozhodne však nepôjde o kozmetickú úpravu v rádoch percent, na aké sme zvyknutí v našich končinách. Aj to len v časoch krízy.

Pláž Varadero, Kuba

Video

Kubánska vláda zvýši cenu palív rovno o 500 %! Liter bežného benzínu, ktorý má momentálne hodnotu 25 kubánskych pesos (0,20 amerického centu), bude stáť 132 kubánskych pesos (1,10 dolára). Benzín s vyšším oktánovým číslom zdražie z 30 pesos (0,25 centa) na 156 pesos (1,30 USD). Hoci argumenty predstaviteľov komunistickej krajiny znejú logicky, zabudli spomenúť, že ceny palív boli síce nízke v porovnaní s cenami kdekoľvek na svete, ale nie v krajine, kde je kubánske peso oproti doláru čoraz slabšie a kde je mesačná minimálna mzda 2 100 kubánskych peso, približne 16 eur.

Gerrit Marx - Iveco Čítajte viac Šéf Iveca: Syntetické palivá sú ‘šampanským‘ pre bohatých

Úrady týmto opatrením vraj uvádzajú ceny pohonných hmôt do súladu s aktuálnym oficiálnym výmenným kurzom približne 120 pesos za dolár. Na čiernom trhu dolár osciluje medzi 260 a 270 kubánskymi pesos. Podľa ministra energetiky Vicenta de la O Levy toto zvýšenie „je určené na nákup paliva, aby bolo možné doplniť zásoby, pokračovať v nákupe a dosiahnuť stabilné dodávky“. Kuba z tohto dôvodu vybuduje 28 nových čerpacích staníc, kde bude možné platiť za palivo len americkými dolármi. Vláda tak chce doplniť rezervy zahraničných mien. Doplatia na to však nielen turisti, ale aj obyvatelia Kuby.

Fidel Castro Čítajte viac Zmluva s diablom - Kubánci, ktorí na Ukrajine bojujú za ruskú armádu

Vlastniť auto na Kube je už dnes vzácnosťou a po päťnásobnom zdražení palív sa z neho stane už iba sen. Ani tí, čo auto majú, ho nebudú vedieť „uživiť“. A to Kubánci začínajú rok 2024 nielen zdražením benzínu, ale aj zvýšením účtov za elektrinu, ktoré sa od 1. marca v niektorých domácnostiach zvýšia o 25 %. Zvyšujú sa aj ceny za vodu a verejnú dopravu. Už počas roku 2023 trpeli Kubánci nespočetnými hodinami výpadkov elektriny a stáli v dlhých radoch na nákup benzínu, čo je situácia, za ktorú úrady obvinili USA a krajiny, ktoré na ostrov dodávajú benzín. Ako inak…

© Autorské práva vyhradené

106 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #Kuba #ceny palív
Články podľa značiek