Predaj áut v januári v Európe vzrástol. Nemecký trh je však v problémoch

Po decembrovom poklese predaj áut v EÚ opäť rastie. Po obmedzení dotácií vo Francúzsku a Nemecku to nevyzerá s predajom elektromobilov dobre.

21.02.2024 16:00
VW vyroba Foto:
Volkswagen sa nadýchol. V januári mu vzrástli predaje o vyše 11 percent.
debata

Predaj nových áut v Európskej únii (EÚ) v januári 2024 ožil a po decembrovom poklese vzrástol. Prispelo k tomu najmä dvojciferné tempo rastu predaja v Nemecku a Taliansku. Aj predaj plne elektrických áut sa medziročne zvýšil, ale medzimesačne klesol. Ukázali to v utorok údaje Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Podľa najnovších údajov počet zaregistrovaných osobných áut v EÚ sa v januári 2024 zvýšil medziročne o 12,1 % na 851 700 kusov, čím sa zotavil z poklesu o 3,3 % v decembri 2023. Všetky hlavné trhy bloku nahlásili výrazný rast predaja, pričom Nemecko (19,1 %) a Taliansko (10,6 %) zaznamenali dvojciferné zisky a Francúzsko (9,2 %) a Španielsko (7,3 %) jednociferné zisky.

Vyskúšali sme nový luxusný elektrický Volkswagen ID.7.
Video

Registrácie nových batériových elektrických vozidiel (BEV) v EÚ v januári medziročne vzrástli o 28,9 % na 92 741 kusov. To však bolo o 42,3 % menej ako v decembri. Dôvodom bolo najmä medzimesačné zníženie predaja v Nemecku (-59 %) a Francúzsku (-46 %), hoci medziročne ich odbyt stúpol.

Celkovo elektrifikované vozidlá, či už plne elektrické modely, plug-in hybridy alebo plne hybridné vozidlá, predstavovali v januári 47,5 % všetkých nových registrácií osobných automobilov v EÚ, čo je viac ako 42,7 % pred rokom, ale pokles z 53,3 % v decembri.

V januári vzrástol odbyt dvoch najväčších európskych výrobcov automobilov Volkswagen (11,5 %) a Stellantis (15 %), ale predaj Renaultu klesol o 2,9 % podľa údajov ACEA. Keďže vysoké náklady na kúpu elektromobilov sú hlavnou prekážkou ich masovejšieho prijatia, Stellantis a Renault sa snažia vyvinúť cenovo dostupnejšie modely. Americký výrobca elektromobilov Tesla zaznamenal v januári medziročný nárast predaja v EÚ o 66,9 %.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ACEA #predaj áut v Európe #registrácie nových áut
Články podľa značiek