Koľko prerábajú výrobcovia elektromobilov na každom aute? Tisíce

Ak chcú automobilky zvládnuť úspešne prechod k elektromobilom, musia na nich zarábať tak ako na autách so spaľovacími motormi. Zatiaľ je to však presne naopak. Čím viac elektrických predajú, tým viac padajú do červených čísiel. A nejde o drobné.

03.04.2024 16:00
elektromobil - nabíjanie Foto:
Ako sa môžu elektromobily stať budúcnosťou, keď na každom elektromobile automobilky prerábajú?
debata (16)

Pamätáte si, keď bývalý šéf koncernu FCA (Fiat-Chrysler) Sergio Marchionne prosil v roku 2014 amerických zákazníkov aby si nekupovali elektrický Fiat 500? Znie to nelogicky, ale logiku to predsa len malo. A nezvratnú. Koncern musel prvú generáciu batériovej päťstovky uviesť na kalifornský trh kvôli tamojším emisným zákonom, ale na každom predanom exemplári prerábal 20 000 dolárov. To sa veru Marchionnemu, známemu zabijakovi nákladov, veru nepáčilo. Smutné však je, že hoci odvtedy ubehla celá dekáda, ponuka elektromobilov sa rozrástla obrovským tempom, zvýšil sa ich výkon aj dojazd a zrýchlilo nabíjanie, stále nie sú rentabilné. Jednoducho, ich výroba je stratová.

Okrem Tesly každý stráca

Dokazuje to najnovšia štúdia americkej analytickej spoločnosti BCG (Boston Consulting Group). Tá tvrdí, že priemerne výrobcovia elektromobilov strácajú na každom predanom elektrickom aute s cenou 50 000 dolárov asi 6 000 dolárov. To je približne 12-percentná negatívna marža. Samozrejme, netýka sa to všetkých značiek. Taká Tesla sa dokáže vďaka novým výrobným postupom aj predajom emisných kreditov udržať v čiernych číslach, ale iné automobilky sú s elektromobilmi v beznádejnom mínuse. A niektoré to ani netaja. Taký Rivian priznal, že na každom aute preprába 33 000 dolárov, Ford 36 000 dolárov a Lucid neuveriteľných 433 000 dolárov. Áno, čítate správne.

Leapmotor-T03 Čítajte viac V Poľsku budú vyrábať lacný čínsky elektromobil. Vo fabrike Stellantisu

Ford preto nedávno obmedzil výrobu pikapu F-150 Lightning a svoje ambície krotia aj ďalší výrobcovia. Toyota sa vyjadrila, že bude radšej nakupovať emisné povolenky na splnenie predpisov, pretože to bude lacnejšie ako znášať straty z elektromobilov. „Ak výrobcovia nedokážu zarobiť peniaze na ďalšej generácii elektrických áut, niečo sa bude musieť zmeniť,“ povedal Andrew Loh Boston Consulting Group. A dodal, že je otázne, dokedy budú mať automobilky „žalúdok“ pokračovať v investíciách vo viere, že sa dostanú na takú úroveň efektivity a taký rozsah výroby, ktoré im umožnia na elektromobiloch skutočne zarobiť.

Treba sa spájať

Podľa BCG majú síce výrobcovia na dosah technológie, ktoré im umožnia splniť očakávania zákazníkov, ale chýba im istota, že to bude rentabilné. Podľa posledného výskumu chcú zákazníci elektromobily s cenou maximálne 50 000 dolárov, ktoré prejdú na jedno nabitie 560 km a nesmú sa nabíjať dlhšie ako 20 minút. Dnes takéto kritériá spĺňa podľa BCG jedine Hyundai Ioniq 6 a tesne za ním Tesla 3. BCG vidí riešenie v spájaní automobiliek. „Partnerstvá medzi výrobcami elektromobilov a dodávateľmi sú rozhodujúce pre ziskovosť, povedal Brian Collie, analytik Boston Consulting Group.

Luca de Meo - Paríž 2022 Čítajte viac Šéf Renaultu vyzýva na elektrický ‘Marshallov plán‘. Inak EÚ podľahne Číne

„Je tu príliš veľa počiatočných investícií a existuje príliš veľa individuálneho rizika, ktoré musia výrobcovia aj dodávatelia znášať sami,“ povedal. „Partnerstvá a spoločné podniky sú spôsob, ako dosiahnuť väčší rozsah a väčšie úspory.“ Takto by sa dali znížiť náklady na polovicu, ale podľa BCG to stále nebude stačiť a odhaduje stratu na jednom elektromobile 3 000 dolárov. Podčiarknuté a spočítané to znamená, že automobilky budú ešte zopár rokov plátať straty z elektromobilov pomocou zisku z predaja áut so spaľovacími motormi. Donekonečna sa to však robiť nedá.

© Autorské práva vyhradené

16 debata chyba
Viac na túto tému: #výroba #elektromobily #predaj elektromobilov
Články podľa značiek