ADAC: Čo sa to deje? Nové diesely nevedia prejsť ani prvou STK

Nemecko zaviedlo 1. júla 2023 na STK novú metodiku merania pevných častíc vo výfukových exhalátoch naftových motorov. Výsledok? Stále viac nových dieselových áut nevie prejsť ani len prvou kontrolou po troch rokoch.

25.04.2024 16:00
debata (85)
Tisíce zánovných naftových áut nedokážu v...
Opel - emisie Tisíce zánovných naftových áut nedokážu v Nemecku prejsť emisnou kontrolou, ktorá je súčasťou prvej povinnej technickej kontroly po troch rokoch.

Nemeckí vodiči, ktorí sa rozhodli pre kúpu úsporných naftových áut, majú problém. Je to prekvapivé, ale veľká časť z nich nedokáže prejsť úspešne ani prvou povinnou technickou kontrolou po troch rokoch prevádzky. Ako iste tušíte, dôvodom je časticový filter (DPF), citlivý komponent v systéme úpravy emisií. Toto zariadenie zachytáva sadze. Po istom čase, najmä na dlhších trasách, keď dosiahne výfukové potrubie dostatočnú teplotu, sa filter zregeneruje vypálením. Problémom však je, ak sa naftové autá používajú na kratšie vzdialenosti a systém nemá šancu prejsť regeneračnou fázou. Potom sa účinok filtra zníži. Presne to stojí za faktom, že na nemeckých STK neprejdú kvôli časticiam kontrolou tisíce áut.

Vodný roztok močoviny môže mať aj krajší názov. Pomôže AdBlue k záchrane planéty?

Video

Ako informuje autoklub ADAC, od 1. augusta do 30. októbra vlaňajšieho roka na to doplatilo 3,4 % motoristov z celkom 950 809, ktorí sa dostavili na kontrolu. Kvôli emisiám „vyletelo“ 32 285 naftových áut s vekom do troch rokov. Hovoríme teda o nových modeloch, plniacich stále platnú emisnú normu Euro 6. Pri vozidlách, ktoré najazdili do 50 000 kilometrov, bola neúspešnosť 2,8 percenta, v skupine áut od 50 000 do 160 000 kilometrov to bolo 3,3 percenta a pri vozidlách nad 160 000 kilometrov až 4,7 percenta. Najviac problémov súviselo s motormi 1,5 TDCi od automobilky Ford. Nie je to maličkosť, pretože ak auto zlyhá na STK kvôli emisiám, je to považované za vážnu poruchu a nemôže sa bez jej odstránenia vrátiť na cesty.

Volker Wissing Čítajte viac Nemecký minister šokoval. Cez víkendy chce Nemcom zakázať jazdiť autami

Výmena časticového filtra pritom aj s prácou predstavuje investíciu vo výške približne 3 000 eur. Pri aute, ktoré má za sebou len tri roky života, je to vysoká čiastka. A čo je ešte horšie, upchatý alebo poškodený časticový filter nie je možné reklamovať u výrobcu v rámci záruky. Čo sa vlastne stalo, prečo sa úspešnosť naftových áut pri kontrole emisií náhle znížila? Ako vysvetľuje ADAC, od 1. júla 2023 došlo k zmene metodiky merania z takzvaného absorpčného koeficientu na meranie koncentrácie častíc. Povolených je 250 000 častíc na kubický centimeter. Dobré časticové filtre dokážu počet častíc zredukovať až na 10 000. Ale od júla to zjavne nefunguje.

Výfuk Čítajte viac Emisie áut za posledných 12 rokov neklesli. Efektívne pohony zabila nadváha

ADAC vysvetľuje, že nesúlad vychádza okrem iného aj z rozdielnej metodiky merania častíc pri typovom schválení vozidla, teda procedúry, ktorú musí absolvovať automobilka pred uvedením vozidla na trh, a metodikou, ktorá sa používa na technických a emisných kontrolách. Používať metodiku výrobcu, ktorá meria častice na kilometer, je v podmienkach staníc technickej kontroly nerealizovateľné kvôli vysokým nákladom a časovej náročnosti. Preto padlo rozhodnutie merať počet častíc na objem. To je však aj dôvod, prečo nie je možné reklamovať u výrobcu nefunkčný časticový filter v rámci záruky.

Zero-emission Čítajte viac Briti zakázali propagovať elektromobily ako bezemisné autá

Jednoducho, neúspech pri meraní objemu pri technickej a emisnej kontrole nemusí nutne znamenať, že boli porušené požiadavky stanovené v typovom schválení vozidla, týkajúce sa životnosti filtra pevných častíc. To však tiež znamená, že prípadné náklady na uvedenie naftového auta do stavu, aby prešlo emisnou kontrolou, padajú na ramená majiteľov áut. Preto ADAC odporúča výrobcom, aby emisné systémy navrhovali v súlade s požiadavkami emisných a technických kontrol. A tiež radí, aby výrobcovia na znak dobrej vôle poskytli dotknutým motoristom príspevok na opravu. Či sa tak stane je ale vo hviezdach.

© Autorské práva vyhradené

85 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #emisie #STK #emisná kontrola #naftové motory #naftové autá
Články podľa značiek