Škodovky dostali novú funkciu. Dokážu vás varovať pred blížiacim sa vlakom

Nová funkcia infotainmentu vo vozidle slúži k zvýšeniu bezpečnosti na železničných priecestiach. Dá sa stiahnuť pre väčšinu súčasných modelov.

03.05.2024 16:00
traffication Foto:
Aplikácia Traffication vás na displeji infotainmentu varuje pred blížiacim sa vlakom.
debata (3)

Vozidlá značky Škoda dostávajú novú funkciu. Ponúka ju aplikácia Traffication, ktorá po novom (zatiaľ v testovacej fáze) upozorní na blížiaci sa vlak pri prejazde železničným priecestím. Funguje v spolupráci s českou dopravnou spoločnosťou Leo Express, ktorá svoje vlaky prevádzkuje aj na Slovensku na trase Bratislava – Komárno.

Funguje to tak, že poloha vlakových súprav sa pravidelne ukladá do cloudového úložiska, odkiaľ sa tieto informácie následne prenášajú do všetkých vozidiel Škoda vybavených aplikáciou Traffication a nachádzajúcich sa v blízkosti železničného priecestia, ku ktorému sa vlak približuje.

Varovanie o prichádzajúcej súprave sa potom zobrazuje na stredovom displeji infotainmentu ako vyskakujúca správa a súčasne zreteľne zaznie aj hlasová výstraha. Automobilka Škoda Auto už pracuje na integrácii ďalších železničných dopravcov naprieč Európou a zároveň prebiehajú rokovania s niekoľkými spoločnosťami.

V Španielsku sme vyskúšali novú Škodu Kodiaq
Video

Aplikáciu Traffication je možné stiahnuť priamo vo vozidle prostredníctvom palubného rozhrania alebo online v obchode Škoda Connect. Dá sa inštalovať vo všetkých súčasných modeloch Škoda. Softvér beží za jazdy automaticky na pozadí bez toho, aby ho vodič musel spúšťať.

Okrem varovania pred prichádzajúcimi vlakmi zobrazuje aplikácia Traffication množstvo ďalších výstražných údajov, ide napríklad o upozornenie na zhoršené poveternostné podmienky, zlú zjazdnosť cesty alebo dopravné nehody. Aplikácia tiež odhalí, keď vozidlo vojde do protismeru a varuje ostatných vodičov, ktorí sa k nebezpečnému úseku blížia. Vodič navyše môže nebezpečnú situáciu v prevádzke sám nahlásiť jednoduchým kliknutím na obrazovku a varovať tak ostatných. Aplikácia je teraz k dispozícii v 32 európskych krajinách a varovanie zobrazuje v 23 jazykoch.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Škoda Auto #infotainment #Traffication #varovanie pred vlakom
Články podľa značiek