Slovensko má prvú nabíjačku pre elektrické kamióny. Výkon? Až 400 kW

Spoločnosť ZSE otvorila prvú nabíjaciu stanicu pre elektrické nákladné vozidlá. Vyrástla v areáli Empark pri Trnave. Výkonom 400 kW je vôbec najvýkonnejšou nabíjačkou u nás. Využíva výlučne zelenú energiu.

14.05.2024 12:00
ZSE - Empark Trnava prvá nabíjačka pre nákaldné... Foto:
Nová nabíjacia stanica pre nákladné elektromobily v trnavskom Emparku je ľahko prístupná aj pre veľké súpravy a výkon 400 KW z nej robí vôbec najvýkonnejšiu nabíjačku na Slovensku.
debata
Bosch - vodíková technológia Čítajte viac Bosch mení kurz. Batérie v nákladiakoch sú vraj omyl. Investuje do vodíka

Nová nabíjacia stanica využíva elektrickú energiu vyrobenú malými vodnými elektrárňami lokálne na Slovensku, čím umožňuje nabíjanie elektromobilov 100-percentne certifikovanou elektrinou z obnoviteľných zdrojov. „Téma elektromobility predstavuje dôležitú súčasť procesu nevyhnutnej energetickej transformácie. Intenzívne pracujeme na rozvoji infraštruktúry pre elektromobily, pretože jej dostupnosť tvorí jeden z najdôležitejších nástrojov na prekonanie predsudkov spotrebiteľov vyplývajúcich z obáv z dojazdu. Vďaka spolupráci so spoločnosťou Empark sme položili základný kameň rozvoja verejnej nabíjacej siete pre nákladnú automobilovú dopravu na Slovensku,“ hovorí Juraj Krajcár, člen predstavenstva ZSE.

Mercedes-Benz Actros GenH2 - 2023 Čítajte viac Vodíkový kamión má rekord. Na jedno tankovanie prešiel 5-krát menej ako diesel. Zato 4-krát drahšie

Empark ponúka pre vodičov nákladnej dopravy aj ďalšie služby. Poskytuje komfortný a bezpečný parkovací priestor pre 150 kamiónov. Parkovisko je oplotené, nasvietené, non-stop strážené a monitorované HD kamerami s nočným videním. Vodičom je okrem novej nabíjacej stanice pre elektrické kamióny k dispozícii aj čerpacia stanica, autoservis, umývacia linka na nákladné autá a tiež jediná lávka na Slovensku na odstraňovanie ľadu zo strechy návesov. V areáli nájdu vodiči aj predajňu náhradných dielov, overovanie, montáž a servis tachografov a určite ocenia reštauráciu, wi-fi, práčky, sušičky alebo kúpeľne so sprchou. V pláne je dokonca vodíková plnička a montáž fotovoltických panelov.

Mercedes-Benz eActros 600 - 2023 Čítajte viac Mercedes-Benz eActros 600: Je nádherný, bezemisný, ale nezvládne ani to čo jeho dávny predchodca

Tešia sa aj predajcovia elektrických nákladiakov. „Bez verejných nabíjacích bodov s výkonom okolo 400 kW sa o zavádzaní elektrických nákladných vozidiel do flotíl slovenských dopravcov dá len diskutovať. Preto sa veľmi tešíme, že sa ZSE Drive rozhodla ísť do takejto investície. Už takmer jeden a pol roka na Slovensku testujeme naše elektrické vozidlá a práve nabíjací bod v Trnave bol kľúčový, kde sme si želali možnosť rýchleho dobitia. Už čoskoro sa začne výroba modelu Mercedes-Benz eActros 600, ktorý podporuje nabíjanie výkonom až 400 kW, čo výrazne zníži čas potrebný na nabitie,“ povedal Ján Šulek, vedúci predaja nákladných vozidiel Daimler Truck & Bus Slovakia.

ZSE - Empark Trnava prvá nabíjačka pre nákaldné...
ZSE - Empark Trnava prvá nabíjačka pre nákaldné...
+4ZSE - Empark Trnava prvá nabíjačka pre nákaldné...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Trnava #nabíjačka #elektrický kamión #ZSE #ZSE Drive #nabíjačka pre nákladné autá #Empark
Články podľa značiek