Taliani sa rozhádali s Rakúšanmi. Kvôli nákladiakom v Brennerskom priesmyku

Mateo Salvini označil počínanie Rakúska za nepodložené, arogantné a nespravodlivé. Európska komisia ho označila za "nedostatočne koherentné a podložené faktami".

17.05.2024 20:00
Brennerský priesmyk, Brennner Foto: ,
Značka "Rakúska republika - hraničný prechod" v talianskej obci Brenner na taliansko-rakúskych hraniciach.
debata (1)

Taliani už približne dva mesiace vedú s Rakúšanmi spor, ktorého jadrom je premávka nákladných vozidiel cez Brennerský priesmyk. A keď sa nedokázali dohodnúť po dobrom, talianska vláda sa obrátila na Európsku komisiu. Konkrétne minister dopravy Matteo Salvini v apríli oznámil, že talianska vláda podala sťažnosť na Rakúsko na základe článku 259 zmluvy o fungovaní EÚ. Tento článok umožňuje krajine EÚ podať sťažnosť na iný členský štát, ak sa domnieva, že sú porušené základné povinnosti. Podaním sa najskôr zaoberá Európska komisia a môže skončiť až na Súdnom dvore EÚ.

A čo sa Talianom vlastne nepáči? Tŕňom v oku im je systém obmedzenia prevádzky ťažkých nákladných vozidiel, ktoré aplikuje Rakúsko na svojej strane Brennerského priesmyku. Tento systém podľa Talianska neúmerne zaťažuje premávku na jej strane a výrazne sťažuje prepravu tovaru do Nemecka a krajín na severe Európy. Salvini dokonca označil počínanie Rakúska za nepodložené, arogantné a nespravodlivé. Rakúšania obmedzenie odôvodnili snahou znížiť znečistenie v okolí Brennerského priesmyku, ktoré vraj spôsobuje intenzívna premávka kamiónov.

Taliansko Stellantis dodávky vodíkové výroba Čítajte viac Talianska vláda sa háda so Stellantisom. Koncern vraj protežuje Francúzov

Eúropska komisia v spore dala za pravdu Talianom. Podľa nej Rakúsko porušuje pravidlá EÚ o voľnom pohybe obmedzeniami na svojej hranici v Brennerskom priesmyku, konkrétne tvrdí, že „určité opatrenia platné v Rakúsku obmedzujú prepravu tovaru na diaľniciach A12 a A13, a tým aj voľný pohyb tovaru“ chránený Európskou úniou. Komisia environmentálne vysvetlenia Rakúska nepovažuje za dostatočne odôvodnené a podložené dôkazmi.

Talianske ministerstvo dopravy a infraštruktúry privítalo toto stanovisko s „veľkým uspokojením“ a uviedlo, že Rím sa teraz obráti na Súdny dvor Európskej únie (CJEU) s cieľom „obnoviť priaznivý právny rámec pre podniky a chrániť zásadu slobody v rámci Európskej únie“.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Mateo Salvini #Brennerský priesmykákladná doprava
Články podľa značiek