Renault: Divízia spaľovacích motorov Horse bude dodávať diesle aj Turkom

Novovytvorená spoločnosť Horse, ktorú založil Renault s čínskym Geely, už má prvého externého odberateľa. Dvojlitrové naftové agregáty zamieria do tureckých dodávok Habas.

17.05.2024 14:00
Renault Horse - naftový motor pre dodávky Habas Foto:
Nový dieselový dvojliter zamieri pod kapotu tureckých ľahkých úžitkových vozidiel Habas. Spĺňať budú emisnú normu Euro 6.
debata

Vlani Renault rozdelil svoje aktivity do dvoch divízií. Tá pre budúcnosť sa volá Ampere a na starosti má elektromobily. Druhou je divízia Horse, ktorá združuje všetky závody produkujúce spaľovacie motory či prevodovky. A keďže Renault už v spaľovacích agregátoch nevidí dlhodobú budúcnosť, aspoň nie v Európe, je Horse spoločným podnikom s čínskym Geely. Očakáva sa, že len motorárne Renaultu vyprodukujú ročne 3,2 milióna spaľovacích motorov a spolu so závodmi Geely dokonca päť miliónov. Okrem dodávok spaľovacích motorov pre aliančný Renault, Daciu, Nissan a Mitsubishi, či pre čínske značky pod gigantom Geely, je divízia Horse pripravená ponúkať agregáty aj tretím stranám.

Renault - výroba motorov Čítajte viac Horse: Je nová divízia spaľovacích motorov Renautu ‘trójskym koňom‘ čínskeho Geely?

A teraz tu máme správu o prvej veľkej „externej“ zákazke. Horse bude dodávať dvojlitrové diesle pre úžitkové vozidlá značky Habas. Habas je turecký konglomerát založený v roku 1956 so zameraním na výrobu priemyselných a medicínskych plynov, výrobu ocele, výrobu energie, ťažkých strojov, motocyklov, stavbu lodí a bankovníctvo. Do sveta výrobcov vozidiel vstúpil len minulý rok s radom elektrických a dieselových mestských autobusov, mikrobusov a nákladných áut. Získal tiež bývalý výrobný turecký závod Hondy v Gebze so zámerom vyrábať osobné autá. Honda tam ukončila výrobu v roku 2021.

Weichai Power - revolučný naftový motor 2024 Čítajte viac Weichai Power: Nafta na odpis? Naopak. Čína predstavila najúspornejší diesel sveta

Motory Renault budú použité v nových ľahkých úžitkových vozidlách Habas, ktoré sa budú produkovať v Manise vo východnom Turecku. Spĺňať majú najnovšie emisné normy Euro 6d. Renault pritom nie je v Turecku žiadnym nováčikom. V tejto krajine má výrobný závod v Burse, kde montuje motory Renault a Nissan, ako aj prevodovky a ďalšie komponenty. Aj tento závod už patrí pod Horse. O novú divíziu spaľovacích motorov prejavila vlani záujem aj saudská národná energetická agentúra Armaco, ktorá v marci podpísala dohodu o zámere stať sa akcionárom v spoločnom podniku Renaultu a Geely. Predpokladá sa, že ešte v roku 2040 bude mať 50 % všetkých nových áut spaľovací motor.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Renault #naftové motory #Horse #Ampere #Habas
Články podľa značiek