Talianska vláda vyhlásila vojnu Stellantisu. V prístave blokuje vyše 100 malých Fiatov

Taliani prinútili Stellantis na poslednú chvíľu premenovať Alfu Romeo Milano na Junior a teraz odmietli do krajiny pustiť Fiaty Topolino z Maroka s talianskou trikolórou.

21.05.2024 12:00
topolino Foto:
Taliani v prístave zadržali stovky malých Fiatov Topolino. Mali totiž na sebe taliansku vlajočku.
debata (3)

O sporoch medzi talianskou vládou a vedením koncernu Stellantis sme písali už niekoľkokrát. Taliani sú totiž presvedčení, že Stellantis uprednostňuje francúzske autá a francúzske záujmy pred talianskymi. Pohár trpezlivosti Talianov pretiekol, keď sa minulý rok v decembri po sto rokoch (doslova, nie obrazne) nestal prvýkrát Fiat v Taliansku najpredávanejšou značkou.

Šéfovi Stellantisu, Carlosovi Tavaresovi dávajú za vinu, že výrobu talianskych áut presúva mimo Taliansko a z globálneho hľadiska navyše protežuje francúzske modely pred talianskymi. Tavares im oponuje s poukazom na vysoké výrobné náklady a nízku produktivitu v talianskych fabrikách a priložil do ohňa aj vyhlásením, že v Taliansku zredukuje počty zamestnancov.

Taliansko Stellantis dodávky vodíkové výroba Čítajte viac Talianska vláda sa háda so Stellantisom. Koncern vraj protežuje Francúzov

Taliani, ktorí chcú domácu výrobu áut zvýšiť na milión ročne a so Stellantisom sa im nedarí nijako dohodnúť, preto rokujú s Číňanmi a dohoda s čínskou automobilkou Dongfeng je už doslova na spadnutie.

Popritom však Stellantisu robia neustále napriek. Napríklad koncern na poslednú chvíľu donútili zmeniť meno nového pripravovaného modelu Alfy Romeo z Milano na Junior. Aj keď bolo jeho meno známe už takmer rok, namietli voči nemu na poslednú chvíľu. Dôvod – aj keď je Alfa Romeo talianska značka, automobil sa nebude vyrábať v Taliansku a preto nemôže niesť meno talianskeho mesta. Tým dali jednoznačne Stellantisu najavo, že o zvýšení výroby áut v Taliansku by mal začať uvažovať seriózne.

Alfa Romeo Junior - 2024 Čítajte viac Čo dokážu politici: Alfa musela premenovať nové SUV Milano na Junior

A keďže sa tak nestalo, najnovšie urobili podobný krok. Pred pár dňami zadržali v talianskom prístave Livorno stovky mikroáut Fiat Topolino, ktoré smerovali na taliansky trh. Dôvod bol rovnaký – majú na sebe malú taliansku vlajočku, ktorá podľa talianskej vlády môže navodzovať dojem, že autá boli vyrobené v Taliansku, hoci v skutočnosti zišli z výrobných liniek fabriky Stellantisu v Maroku. Stellantis tvrdí, že vlajočka je tam preto, lebo autá boli kompletne navrhnuté a vyvinuté v ich turínskom dizajnérskom štúdiu. Hovorca spoločnosti vyhlásil, že vlajočku z autá odstránia.

Vyzerá to tak, že spor Stellantisu s talianskou vládou sa bude ťahať ešte dlho, pretože momentálne ani jedna zo strán nejaví ochotu ustúpiť a snažiť sa ho nejakým spôsobom urovnať.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Alfa Romeo #Carlos Tavares #Stellantis #Fiat Topolino
Články podľa značiek