Z Twinga Volkswagen nebude. Pytačky zrušili Nemci

Plán šéfa Renaultu Luca de Mea získať pre výrobu lacného elektromobilu silného partnera zatiaľ nevyšiel. Po niekoľkých mesiacoch rokovaní s Volkswagenom, nemecký koncern zaradil spiatočku. Twingo si Renault vyvinie sám. A podobne to má byť s VW ID.1.

21.05.2024 18:00
debata
Ak by sa koncerny Renault a Volkswagen dohodli,... Foto: Renault
Renault Twingo 2026 - skice 2023 Ak by sa koncerny Renault a Volkswagen dohodli, mohol sa stať z malého elektrického Twinga, plánovaného na rok 2026, aj malý Volkswagen či malá elektrická Škoda.

Aby sa európske automobilky ubránili čínskej konkurencii, potrebujú vyvinúť lacné elektromobily. Pomôcť by mohlo zdieľanie komponentov a platforiem naprieč koncernami. Presne to mal na mysli šéf Renaultu Luca de Meo, keď vlani oznámil, že pre projekt elektrického Twinga, ktoré by malo cenou podliezť hranicu 20 000 eur, hľadá veľkého partnera. Vo februári na autosalóne v Ženeve zas potvrdil, že o spolupráci rokuje s Volkswagenom, ktorý by na rovnakej platforme vyvinul vlastný model, pravdepodobne ID.1, či jeho deriváty s logami Seat alebo Škoda.

Renault Twingo Čítajte viac Renault Twingo: Twingo bolo bingo! Má už 30 rokov

Nedištancoval sa ani šéf Volkswagenu Thomas Schäfer, ktorý povedal, že je otvorený spolupráci. Ako sa však práve dozvedáme, sľubné rokovania stroskotali. Anonymný zdroj pre web Europe Autonews uviedol, že ani po mesiacoch rokovaní „ sa nepodarilo nájsť dohodu“. Iný zdroj uviedol, že k dohode už chýbalo len málo a že od rokovaní odstúpili nakoniec Nemci s tým, že si lacný elektromobil vyvinú vo vlastnej réžii. Pre Renault to nie je žiadna tragédi ale meo netají sklamanie. „Chcel som ukázať, že európsky priemysel dokáže spolupracovať ako tím, takže si myslím, že je to stratená príležitosť, ale môžu existovať aj iní,“ povedal de Meo. Luca de Meo sa už vo februári vyjadril, že ak sa mu nepodarí získať Volkswagen, otvorený je iným partnerstvám.

Renault Twingo 2026 - skice 2023
Renault Twingo 2026 - skice 2023
+2Renault Twingo 2026 - skice 2023

„Som otvorený každému, kto chce skočiť do tohto projektu. Mám výrobnú kapacitu. Mám platformu. Viem, ako to urobiť,“ povedal. Nezatracuje však ani situáciu, že partnera nenájde. „Nemáme čas, takže to nebudeme odkladať,“ povedal de Meo s tým, že vo vývoji bude automobilka pokračovať aj sama. Rozhodnutie Volkswagenu je prekvapivé, pretože už dnes nemecký koncern zaostáva v pretekoch o uvedenie malých elektromobilov v cene áut so spaľovacím motorom. Nielen za Renaultom, ale aj za koncernom Stellantis, ktorý plánuje celú plejádu malých elektrických áut.

Renault Twingo 2026 - skice 2023 Čítajte viac Renault Twingo: Toto má byť odpoveď na lacné čínske elektromobily

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #Renault #VW #elektromobily #Luca de Meo #Thomas Schäfer #lacný elektromobil #Renault Tvingo
Články podľa značiek