Veľký test detských sedačiek: Najhoršie dopadli tie drahé a značkové

Sedačka za 85 eur skončila tesne za prvou desiatkou, Peg Perego Viaggio Twist za 550 eur dopadla katastrofálne a je pre deti nebezpečná.

23.05.2024 06:00
sedacka Foto:
ADAC otestoval 24 detských sedačiek, dve z nich rozhodne neodporúča.
debata (3)

Mnohí rodičia majú problém vybrať si správnu detskú sedačku a často sa orientujú podľa značky a ceny. Čím renomovanejšia je značka a vyššia cena, tým kvalitnejšia detská sedačka bude. Test ADAC-u ukázal, že to absolútne neplatí. Druhá najdrahšia sedačka v cene 530 eur vyšla zo všetkých 24 testovaných sedačiek úplne najhoršie, dokonca „neustála“ čelný náraz a boli na nej použité potencionálne karcinogénne materiály.

Testovali sa všetky veľkosti sedačiek – od „vajíčok“ až po podsedáky. V teste úplne zlyhali dve sedačky, ktorým sa radšej oblúkom vyhnite. Jedna z nich je pritom od renomovaného výrobcu Peg Perego. ADAC odporúča len sedačky s hodnotením „dobré“ a „uspokojivé“.

Najlepšou detskou sedačkou v teste s hodnotením ADAC 1,6 je detská sedačka Nuna Pipa Urbn pre deti do približne jedného roka. Detské sedačky Cybex Cloud G i-Size + Base G a Lionelo Astrid i-Size + Astrid i-Size Base pre deti do približne 18 mesiacov tiež získali hodnotenie „dobré“ so známkou 1,8.

Dve detské sedačky ADAC neodporúča. Poťah autosedačky Silver Cross Discover i-Size obsahuje znečisťujúcu látku DPHP , ktorá môže poškodiť štítnu žľazu a hypofýzu. V bezpečnostnom hodnotení dopadla táto sedačka len uspokojivo a navyše obsahovala škodliviny, takže dostala známku 4,8.

Druhá sedačka Peg Perego Viaggio Twist + Base Twist dopadla katastrofálne. Pri čelnom náraze úplne zlyhala a dokonca sa uvoľnila a vymrštila vopred. Kvôli vážnym bezpečnostným nedostatkom ADAC túto sedačku dôrazne neodporúča. Navyše obsahuje aj poťah s obsahom škodlivín. Detailné výsledku testu nájdete v nižšie uvedenej tabuľke.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ADAC #detské autosedačky #test autosedačiek
Články podľa značiek