Driver Power: Ktorá značka je historicky najúspešnejšia v britskej ankete?

Už od roku 2007 čitatelia magazínu Auto Express vyberajú najlepšie auto roka. Jeden model dokonca vyhral tri ročníky po sebe, no dnes sa už ako nový kúpiť nedá. Predchádzajúci víťazi okrem toho naznačujú, že pre Britov je dôležitá praktickosť a komfort.

27.05.2024 06:00
debata
Škoda Yeti zvíťazila v troch ročníkoch po sebe. Foto: Škoda-Auto
Škoda Yeti 2014 Škoda Yeti zvíťazila v troch ročníkoch po sebe.

Anketu Drive Power organizuje britský motoristický magazín Auto Express už osemnásty rok. V nej respondenti hodnotia svoje autá, ktoré vlastnia aspoň jeden rok z viacerých kritérií, na základe ktorých redakcia vyhodnotí celkové skóre. Hlavnými kategóriami sú spoľahlivosť, prevádzkové náklady, praktickosť, jazdné vlastnosti a technika na palube. Výsledky pre rok 2024 magazín vyhlási v polovici júna.

Pokiaľ ide o predchádzajúcich víťazov, možno si všimnúť určitý trend, ktorý naznačuje dlhodobé preferencie ostrovných motoristov. Najčastejšie vyhrávali autá vhodné pre rodiny, ktoré sú priestranné a komfortné. Novšie ročníky, samozrejme, vyhrali prevažne SUV a crossovery, no to je logické vzhľadom na priority výrobcov aj zákazníkov.

Toyota, servis Čítajte aj Driver Power: Toto je 10 najspoľahlivejších áut podľa Britov. Až šesť je z Japonska

Čo sa týka značiek, dominujú neprémiové a najviac víťazov majú európske automobilky. A historicky najúspešnejšou značkou je Škoda. Tá si pripísala šesť víťazstiev, pričom v rokoch 2012, 2013 a 2014 triumfoval model Yeti. Toto prvé SUV českej automobilky sa už dnes nevyrába a postupne ho nahradili SUV Kodiaq, Karoq, Kamiq a Eniaq a onedlho k nim pribudne Elroq. Dvakrát anketu vyhral Superb a raz Octavia.

CR-Cars-Crop-border-tax-would-raise-american-cars-prices-too-say-makers-01-17 Čítajte aj Driver Power 2023: Britskí motoristi vybrali najlepšie auto. Víťaz je prekvapením

Dominancii českého výrobcu sa dokázal priblížiť len koncern Hyundai-Kia, ktorých modely si pripísali po dve víťazstvá. Z americký značiek sa podarilo presadiť sa len Tesle Model S v roku 2016, ktorá je doposiaľ jediným elektromobilom s celkovým triumfom. Zároveň je jedným z troch prémiových áut, ktoré anketu vyhrali. Okrem nej sa to podarilo ešte Jaguaru XF v roku 2009 a Lexusu IS v roku 2015.

Prehľad doterajších víťazov ankety Driver Power od magazínu Auto Express uvádzame na druhej strane.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #víťaz #Driver Power #Auto Express #najspoľahlivejšie autá
Články podľa značiek