Nemci chcú vážne zrušiť zákaz ‘spaľovákov‘. Tlačia na von der Leyenovú

Zdalo sa, že novým autám so spaľovacím motorom zvoní umieračik, ale nemusí to tak byť. Aj keď Európsky parlament vlani schválil zákaz ich predaja od roku 2035, nemeckí kresťanskí demokrati zo strán CDU a CSU teraz - dva týždne pred eurovoľbami - spustili veľkú kampaň, aby rozhodnutie zvrátili. A keďže členkou CDU je aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, žiadajú ju, aby to presadila.

29.05.2024 16:00
benzín / tankovanie / Foto: ,
Podarí sa zvrátiť rozhodnutie orgánov EÚ o zákaze predaja nových áut so spaľovacím motorom od roku 2035?
debata (24)

„V Nemecku vyrábame tie najúčinnejšie motory na svete. Koniec spaľovacích motorov škodí blahobytu v našej krajine. Píli to konár, na ktorom sedíme,“ citoval denník Bild generálneho tajomníka CDU Carstena Linnemanna.

Aby kresťanskí demokrati zistili, akú podporu má ich nápad medzi voličmi, vyzvali ich, aby digitálne hlasovali, či sú za alebo proti plánovanému zákazu. Sústredila sa na to aj ich volebná kampaň.

Predseda CDU Friedrich Merz a šéf sesterskej strany CSU Markus Söder sa tak otvorene postavili proti rozhodnutiu Európskej únie, čím však odmietli doterajšiu politiku bývalej podpredsedníčky CDU von der Leyenovej. Aj ona sa výrazne zasadila o to, že návrh prešiel.

elektromobil - nabíjanie Čítajte viac Nádeje končia. EP definitívne schválil zákaz predaja spaľovacích áut od roku 2035

Podľa informácií Bildu si kresťanskí demokrati uvedomili, že bežní Nemci vyradenie áut s benzínovým či naftovým motorom neschvaľujú a podcenili tiež ekonomické dosahy na výrobcov automobilov. Ich iniciatíva neprišla len tak sčista-jasna.

V oboch stranách sa nespokojnosť prejavuje už niekoľko mesiacov a aj frakcia Európskej ľudovej strany v europarlamente, kam patria i CDU a CSU, v programe pred blížiacimi sa eurovoľbami žiadala, aby sa uvedený zákaz spaľovacích motorov „čo najskôr zrevidoval“.

Von der Leyenová na to reagovala, že v roku 2026 sa má toto rozhodnutie tak či tak preskúmať. Denník Bild teraz informoval, že predsedníčka Európskej komisie ustúpila tlaku domovskej strany a oznámila, že schválený zákaz ešte preskúma, čo však pripomína jej predošlé vyhlásenie. Krestanskodemo­kratických politikov v Nemecku jej postoj preto neuspokojil a žiadajú viac.

Elektromobily v prístave Livorno Čítajte viac Pokles záujmu o elektromobily v Európe začína strašiť výrobcov

„Plošný zákaz pre spaľovacie motory od roku 2035 je nesprávny. Na ochranu klímy je namiesto zákazov potrebná otvorenosť voči technológiám,“ uviedol pre Bild generálny tajomník CSU Martin Huber s tým, že by bolo šialenstvom len tak zakázať spaľovacie motory.

Von der Leyenová, ktorá chce opäť kandidovať na čelo Európskej komisie a podľa politických analytikov má dobré šance uspieť, sa však medzitým dostala medzi dva mlynské kamene.

Na jednej strane na ňu tlačia odporcovia ohláseného zákazu spaľovacích motorov, na druhej strane čelí rastúcej kritike „ekologického“ tábora, že ustupuje od „zelených“ riešení, čím ohrozuje ochranu klímy.

Elektromobily - výhodnosť v európskych krajinách Čítajte viac Koľko majiteľov elektromobilov sa vráti k spaľovacím motorom? Nie málo

Profesor Ferdinand Dudenhöffer, ktorý je expertom na automobilový priemysel a v Nemecku je známy pod prezývkou „autopápež“, von der Leyenovej napríklad vyčíta, že hovorí o preskúmaní schváleného zákazu, a obvinil ju, že je „hrobárkou elektromobilu“.

Ako pripomenul, donedávna hrala úlohu akéhosi „ženského Elona Muska pre Európu“, lebo naplno poháňala rozvoj elektromobility, lenže v poslednom čase sa jej aktivita vytratila. Dudenhöffer to pripisuje jej snahe o znovuzvolenie za šéfku Európskej komisie.

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #elektromobil #CDU #CSU #CDU/CSU #Ursula von der Leyenová #elektromobilita #spaľovacie motory #európska politika #zákaz spaľovacích motorov
Články podľa značiek