VW T-Cross aj Golf v top 15. Toto sú aktuálne najpredávanejšie autá na Slovensku

V apríli sa do prvej trojky najpredávanejších modelov dostal aj VW T-Cross. Po prvých štyroch mesiacoch je však najväčším bestsellerom na Slovensku jednoznačne Octavia.

28.05.2024 06:00
Volkswagen-T-Cross-2024-1600-02 02 Foto:
Volkswagen T-Cross sa v apríli zaradil na Slovensku medzi top-bestsellery.
debata (1)

Tento rok sa na Slovensku podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) za prvé štyri mesiace roku 2024 zaregistrovalo vyše 31-tisíc nových osobných áut (kategória M1). Z toho v apríli 7 711, čo značí medziročný nárast na úrovni 11,9 percenta. Po výraznom marcovom poklese (o 12,4 percenta) sa tak registrácie nových áut opäť vrátili k rastu, navyše v pomerne slušnom tempe.

Za prvé štyri mesiace roku 2024 sa na Slovensku registrovalo spolu 31 102 nových áut, v rovnakom období uplynulého roku to bolo 29 047 áut. To značí mierny nárast na úrovni 7,1 percenta. To je v súlade s očakávaniami mnohých analytikov, predpokladajúcich, že trh s novými autami bude na Slovensku a aj v celoeurópskom meradle v tomto roku skôr stagnovať, alebo rásť len veľmi mierne.

VIDEO: Špičkový motorár o nejasnej budúcnosti spaľovacích motorov

Postupne rastie aj podiel elektrifikovaných áut (elektromobily + plug-in hybridy). Za prvé štyri mesiace tohto roku sa ich predalo 1 580, čo predstavuje trhový podiel na úrovni 5,1 percenta, ide o mierny medziročný nárast. Po prvých štyroch mesiacoch uplynulého roku bol ich podiel na úrovni 4,3 percenta. Predaje elektromobilov a plug-in hybridov sú na slovenskom trhu po prvých štyroch mesiacoch pomerne vyrovnané, elektromobily mierne prevažujú (828 verzus 752 kusov).

Pokiaľ sa pozrieme na čisté elektromobily (BEV), tak za prvé štyri mesiace tohto roku sa ich na Slovensku predalo 828, zatiaľ čo pred rokom to bolo len 572, čo značí nárast predaja o 44,8 percenta. To síce vyzerá dobre, no väčšiu výpovednú hodnotu než predané kusy má trhový podiel elektromobilov. Ten bol za prvé štyri mesiace roku 2024 na úrovni 2,66 percenta, zatiaľ čo v rovnakom období roku 2023 to bolo 1,97 percenta. To žiaden extra veľký progres nie je, v počte elektromobilov patríme prakticky na úplný chvost celej EÚ.

Zatiaľ v tomto roku najviac čistých elektromobilov predala na Slovensku Škoda (135), potom Kia (120) a až tretí je Volkswagen (106), ktorý zo všetkých uvedených značiek do elektromobilov najviac investuje a najviac ich propaguje. Nasleduje dvojica vyrovnaných značiek: Mercedes-Benz (86) a BMW (79). Prvú päťku uzatvára Dacia s 52 predanými elektromobilmi. Dacia, rovnako ako aj Škoda, zatiaľ urobili tieto dobré čísla s jediným čisto elektrickým modelom vo svojom portfóliu.

Najpredávanejším elektromobilom je zatiaľ na Slovensku s veľkým náskokom Škoda Enyaq. Škoda však už onedlho zaradí do svojho portfólia aj druhý čistý elektromobil – Elroq. My budeme mať možnosť poriadne si ho „ohmatať“ už o niekoľko dní v Amsterdame – a to ešte v podobe maskovaného prototypu. Priznávame, že sme naň mimoriadne zvedaví.

43005 dacia sandero 2024 Čítajte viac Najpredávanejšie autá? Kráľom Európy je lacné Sandero. S elektrickými to ide z kopca

Vo vyššie uvedených číslach však nie je zarátaná Tesla, ktorá nemá na Slovensku oficiálne zastúpenie a preto nefiguruje v štatistikách ZAP SR. To je dosť zásadný rozdiel, pretože podľa štatistík, ktoré poskytla Pravde SEVA (Slovenská asociácia pre elektromobilitu) je Tesla, aj napriek klesajúcim predajom, jednoznačne najúspešnejšou elektroznačkou na Slovensku a aj v celej Európe.

Pokiaľ sa pozrieme na predaje jednotlivým modelov na Slovensku, tak skokanom tohto roku je určite Nissan Qashqai. Pred rokom figuroval v šiestej desiatke, aktuálne mu patrí 14. priečka. Môžu za to predovšetkým zaujímavé ceny – Qashqai s motorom 1.3 DIG-T Mild Hybrid 140 2WD a 6-stupňovým manuálom možno aktuálne kúpiť už za 25 740 eur. Len pre zaujímavosť, v januári sa z modelu Qashqai 39 kusov, vo februári 117 a v marci 326 kusov.

V medziročnom porovnaní je v nižšie uvedenom rebríčku sú okrem už spomínaného Qashqaiu výraznými skokanmi menšie autá Škoda Fabia (aktuálne 3., pred rokom 7.) a Hyundai i30 (aktuálne 2., pred rokom 6.).

Zaujímavé je, že s výnimkou Dacie Duster na 7. mieste sú v rebríčku top 15 najpredáva­nejších bestsellerov zastúpené len škodovky (6 modelov) a ázijské autá (8 modelov). Predaj francúzskych áut je aj naďalej na slovenskom trhu v hlbokom útlme. Najlepší z nich je Peugeot 208 na 25. mieste, 28. je Citroën C3 a 36. je Clio.

Nissan-Juke Hybrid-2022-1600-09 Čítajte viac Toto sú najpredávanejšie SUV v Európe. V TOP 20 je MG ZS aj Karoq

Trochu iná je situácia, ak sa pozrieme na registrácie nových áut čisto za apríl. V ňom to vyzerá tak, že druhý dych chytajú skôr nemecké autá, presnejšie volkswageny. V apríli sa totiž s 240 predanými kusmi dostal kompaktný crossover Volkswagen T-Cross na tretie miesto a tesne za najlepšou desiatkou zostal Golf. Najpredávanejším modelom bola v apríli Octavia, za ňou nasledoval Hyundai i30. A keď sme už pri Škode, ďalšou zaujímavosťou je, že predaje Kamiqu tentokrát o niečo prekonali Fabiu. Oba modely sa však dostali do prvej päťky.

Predsa však má z hľadiska slovenského vkusu väčšiu výpovednú hodnotu kumulatívny rebríček 15 najpredáva­nejších áut po štyroch mesiacoch, ktorý aj s medziročným porovnaním nájdete na ďalšej strane. V ňom s obrovským náskokom vedie už spomínaná Octavia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ZAP SR #najpredávanejšie autá na Slovensku #TOP 10 áut
Články podľa značiek