Japangate: Pri bezpečnostných testoch podvádzali Toyota, Honda, Suzuki aj Mazda

Škandál japonských automobiliek začína nadobúdať obrovské rozmery, zapojené sú do neho prakticky všetky silné značky. Zastavujú predaj niektorých modelov.

04.06.2024 16:00
ransom 2
Toyota čelí spolu s ďalšími japonskými automobilkami obvineniu z rozsiahleho falšovania bezpečnostných testov.
debata (3)

Koncom uplynulého roku sme písali o škandále japonskej automobilky Daihatsu, ktorá je dcérskou spoločnosťou Toyoty. Tá bola vtedy nútená zastaviť dodávky všetkých modelov vozidiel v dôsledku bezpečnostných nedostatkov, vyplývajúcich z rozsiahleho falšovania údajov, vrátane výsledkov nárazových testov.

Začalo to Daihatsu

Škandál následne naberal na obrátkach a dotkol sa aj japonskej Toyoty. Spočiatku išlo o zmanipulované testy bezpečnosti pri bočnom náraze, týkajúce sa 88 000 malých áut (kei car), z ktorých väčšina sa predávala v ázijských krajinách, aj pod značkou Toyota. Postupne sa ukázalo, že problém sa týka aj niektorých modelov, ktoré predáva Mazda a Subaru.

Vyskúšali sme novú Toyotu Prius
Video

Vyšetrovanie zistilo, že riadiace jednotky airbagov používané spoločnosťou Daihatsu pri testoch airbagov pre niektoré modely, vrátane Town Ace a Pixis Joy od Toyoty a Mazdy Bongo, sa líšili od jednotiek používaných v autách predávaných verejnosti. A to nie je všetko. Sfalšované boli aj výsledky nárazových testov opierok hlavy a v Daihatsu pozmenili aj rýchlosti, pri ktorých nárazové testy prebiehali. Vyšetrovanie zistilo, že údaje boli „masívne falšované“ už od roku 2014 a v prípade jedného už vyradeného modelu Daihatsu dokonca už v roku 1989.

Začiatkom tohto roku sa ukázalo, že podobné problémy boli aj v spoločnosti na výrobu nákladných áut Hino Motors a pridruženej spoločnosti Toyota Industries. Pre škandály v týchto troch spoločnostiach sa dokonca v januári tohto roku verejne ospravedlnil predseda predstavenstva Toyoty Akio Toyoda, čo je v japonskej spoločnosti pomerne zriedkavý krok.

Škandál tým však neskončil. Japonské ministerstvo dopravy totiž začiatkom roku nariadilo kontroly všetkých domácich automobiliek. A na ich základe sa ukázalo, že problém je oveľa hlbší a v určitej podobe s bezpečnostnými testami manipulovali prakticky všetky dôležité japonské automobilky. Podľa japonského ministerstva dopravy odhalili „neférové praktiky“ pri bezpečnostných testoch okrem Toyoty a Daihatsu aj v prípade automobiliek Honda, Suzuki, Mazda a taktiež nebolo všetko v poriadku ani v prípade Yamahy.

Klamali vo veľkom

Ministerstvo dopravy vyhlásilo, že „je veľmi poľutovaniahodné, že sa odhalili ďalšie pochybenia, ktoré podkopávajú dôveru v systém certifikácie vozidiel.“ Zároveň piatim výrobcom nariadilo, aby na určitý čas zastavili dodávky dotknutých modelov.

Toyota zastavila predaj troch modelov v Japonsku, konkrétne ide o Corollu Fielder, Corollu Axio a Yaris Cross. Spoločnosť oznámila, že v internom vyšetrovaní zistila nezrovnalosti týkajúce sa siedmich modelov, pričom štyri z nich sa už v Japonsku nepredávajú. Pri testovaní sa použili metódy, ktoré neboli v súlade s vládnymi normami, vysvetlila automobilka. Na bezpečnosť jazdy to podľa nej nemalo vplyv a stiahnutie vozidiel z trhu nebolo potrebné.

ADAC test reflexnych viest Čítajte viac ADAC: Nemci odhalili škandál s reflexnými vestami. Niektoré sú len ‘na parádu‘

Mazda pozastavila dodávky svojho športového vozidla Roadster RF a hatchbacku Mazda2 od štvrtka minulého týždňa po tom, čo sa zistilo, že výsledky testov softvéru na ovládanie motora boli upravené. Zistilo sa tiež, že nárazové testy modelov Atenza a Axela, ktoré sa už nevyrábajú, boli sfalšované. Yamaha zastavila predaj jedného športového motocykla, model nebol zatiaľ zverejnený.

Honda uviedla, že zistila chyby pri testoch týkajúcich sa hlučnosti a výkonu motora. Výrobca tiež zdôraznil, že jeho vozidlá sú bezpečné a spĺňajú interné podnikové normy. Ďalšie automobilky sa zatiaľ nevyjadrili.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #automobilový škandál #japonské automobilky #podvádzanie pri bezpečnostných testoch
Články podľa značiek