Pozrite si 15 najpredávanejších SUV a crossoverov na Slovensku. Aj s cenami

Vďaka dobrej cene sa výrazne zlepšili predaje VW T-Cross, darí sa aj Nissanu Qashqai. Sportage na prvom mieste možno čoskoro vystrieda Škoda Kamiq.

06.06.2024 06:00
Skoda-Kamiq-2024-1600-0d Foto:
Škoda Kamiq už dýcha na chrbát lídrovi rebríčku najpredávanejších SUV a crossoverov. Rozdiel medzi nimi je 8 kusov.
debata

V roku 2023 sa na Slovensku podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu zaregistrovalo 88 003 nových osobných áut v kategórii M1. Dominantnými boli vozidlá SUV, ktorých sa spolu predalo 46 501 kusov (crossovery + SUV všetkých veľkostí), čo značí trhový podiel 52,8 percenta. O tom, že táto kategória je stále populárna svedčí aj fakt, že ich trhový podiel sa oproti roku 2022 takmer o 2 percentá zvýšil.

Pokiaľ sa pozrieme na predaj SUV na Slovensku v aktuálnom roku, tak tento trend pokračuje prakticky bez zmeny. Aj naďalej dominantnými zostávajú SUV, ktorých sa za prvé štyri mesiace tohto roku predalo 16 432 (crossovery + SUV všetkých veľkostí), čo značí trhový podiel 52,83 percenta. Len pre zaujímavosť – v medziročnom porovnaní je to len minimálny pokles na úrovni približne jedného percenta – za január až apríl 2023 bol ich podiel 53,90 percenta.

O novom Kodiaqu a Superbe hovorí šéf Škody Auto Slovensko Jaroslav Hercog
Video

V nižšie uvedenom rebríčku je 15 najpredáva­nejších SUV a crossoverov na Slovensku za prvé štyri mesiace roku 2023. Ak sa pozrieme priamo do rebríčku, tak približne dve tretiny modelov v ňom majú „na svedomí“ tri značky – s trojnásobným zastúpením sú to Škoda (Kamiq, Karoq, Kodiaq), Toyota (C-HR, Yaris Cross a RAV4) a po novom k nim pribudol aj Volkswagen (T-Cross, Tiguan, Taigo).

Ešte pred dvomi mesiacmi mala v top 15 trojnásobné zastúpenie aj Kia, no aktuálne sa tesne do rebríčku nevošli Xceed a Stonic. Na druhú stranu – Kia s modelom Sportage rebríčku top 15 kraľuje, aj keď jej na chrbát dýcha mladoboleslavský crossover Kamiq, rozdiel medzi nimi bol po štyroch mesiacoch len 8 kusov. Z rebríčka oproti predošlému mesiacu vypadli už spomenuté dve Kie a Toyota Corolla Cross. Vrátili sa do neho VW T-Roc, Nissan Qashqai a Suzuki Vitara.

V ďalšej časti článku nájdete rebríček 15 najpredáva­nejších SUV na Slovensku za január až apríl 2024 aj s medziročným porovnaním a aktuálnymi cenami.

debata chyba
Viac na túto tému: #najpredávanejšie autá na Slovensku #TOP 10 áut #najpredávanejšie SUV #najpredávanejšie crossovery
Články podľa značiek