Lotyši konfiškujú autá opitým šoférom a posielajú ich na Ukrajinu

Lotyšskí opití vodiči významne – aj keď nie úplne dobrovoľne – pomáhajú Ukrajine odraziť ruskú inváziu.

10.06.2024 16:00
agendum Foto:
Agentúra Agendum vyviezla na Ukrajinu už takmer 1 500 áut.
debata (10)

Na parkovisku pri hlavnom meste Riga je odparkovaných približne 100 áut zabavených opitým vodičom. Opravujú sa tam, upravujú a následne sa posielajú do prvej línie na Ukrajine. Od začiatku vojny ich takto z Lotyška na Ukrajinu putovalo približne 1 500. Vhodné modely, najmä SUV, sú dokonca opancierované, aby mohli voziť ranených vojakov priamo z prvej línie.

„Každý víkend doručíme približne 30 až 40 áut z Lotyšska na Ukrajinu,“ povedal Reinis Poznňas, zakladateľ neziskovej organizácie Agendum, ktorá s niektorými autami najazdí smerom na Ukrajinu až 2 000 kilometrov. Cituje ho portál Channel News Asia a agentúra AFP.

rusko Čítajte viac V Lotyšsku začnú konfiškovať autá s ruskými ŠPZ

Lotyšsko koncom roku 2022 začalo vojnu proti „opilcom za volantom“ a v rámci nej prešlo od pokút za jazdu pod vplyvom alkoholu k podstatne drsnejším trestom. jazda v opitosti je po novom klasifikovaná ako zločin, za ktorý hrozí v krajine nielen väzenie, ale priamo konfiškácia auta. Keďže autá skonfiškované opilcom sa začali hromadiť na policajných parkoviskách, lotyšská vláda sa tento problém rozhodla vyriešiť tak, že autá následne prostredníctvom nadácie „posúva“ na Ukrajinu.

Z celkového počtu takmer 1500 áut, ktoré už na Ukrajinu odišli, približne 700 bolo zabavených opilcom, zvyšné sú dary firiem a aj jednotlivcov, ktorí sa touto formou rozhodli pomôcť. Autá totiž Ukrajina potrebuje akútne.

„Súrne potrebujeme viac áut do prvej línie,“ povedal lotyšský zdravotník s prezývkou Dnipro Ghost, ktorý v prvých dňoch invázie pomáhal Ukrajine priamo na mieste. Dodal, že ako sa vojna vlečie, okolnosti sú len zúfalejšie. „Predtým sme vyberali prevažne terénne autá a SUV,“ povedal. „V súčasnosti sme spokojní s každým autom, ktoré je schopné odviezť zranených.“

10 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #autá pre Ukrajinu #upravené autá
Články podľa značiek