Octavia 'valcuje', Duster rastie. Toto sú najpredávanejšie autá na Slovensku

V rebríčku stúpa nahor VW T-Cross aj Dacia Duster. V máji sa z neho trochu stratila populárna Kia Ceed.

12.06.2024 06:00
Volkswagen T-Cross R-Line 1.5 TSI (2024) Foto: ,
Volkswagen T-Cross sa začiatkom roku predával výborne, uvidíme, či mu to vydrží aj naďalej.
debata (3)

Tento rok sa na Slovensku podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) za prvých päť mesiacov zaregistrovalo takmer 38 400 nových osobných áut (kategória M1). Z toho v máji 7 294, čo značí v porovnaní s májom 2023 medziročný pokles o vyše 9 percent. Po výraznom marcovom poklese (o 12,4 percenta) je tak máj v tomto roku už druhým mesiacom, v ktorom sú registrácie nových osobných áut v červených číslach.

Pozrime sa na medziročné porovnanie po prvých piatich mesiacoch, ktoré má predsa len vyššiu výpovednú hodnotu. Za prvých päť mesiacov roku 2024 sa na Slovensku registrovalo spolu 38 394 nových áut, v rovnakom období uplynulého roku to bolo 37 086 áut. To značí mierny nárast na úrovni 3,5 percenta. To je v súlade s očakávaniami mnohých analytikov, predpokladajúcich, že trh s novými autami bude na Slovensku a aj v celoeurópskom meradle v tomto roku skôr stagnovať, alebo rásť len veľmi mierne.

Naša prvá skúsenosť - nová Škoda Octavia na valcovej brzde
Video

Postupne sa zastavil aj rast podielu elektrifikovaných áut (elektromobily + plug-in hybridy). Za prvých päť mesiacov tohto roku sa ich predalo 1 910, čo predstavuje trhový podiel na úrovni 4,9 percenta, ide o mierny medziročný pokles. Po prvých piatich mesiacoch uplynulého roku bol ich podiel na úrovni 5,0 percenta. Predaje elektromobilov a plug-in hybridov sú na slovenskom trhu po prvých piatich mesiacoch pomerne vyrovnané, elektromobily mierne prevažujú (1 017 verzus 893 kusov).

Pokiaľ sa pozrieme na čisté elektromobily (BEV), tak za prvých päť mesiacov tohto roku sa ich na Slovensku predalo už spomenutých 1 017, zatiaľ čo pred rokom to bolo 856. To značí nárast predaja o necelých 19 percent. To síce nevyzerá zle, no väčšiu výpovednú hodnotu než predané kusy má trhový podiel elektromobilov. Ten bol za prvých päť mesiace roku 2024 na úrovni 2,65 percenta, zatiaľ čo v rovnakom období roku 2023 to bolo 2,31 percenta. To žiaden extra veľký progres nie je, v počte elektromobilov patríme prakticky na úplný chvost celej EÚ.

Volkswagen T-Cross R-Line 1.5 TSI (2024) Čítajte viac Test: modernizovaný VW T-Cross. So štvorvalcom jazdí výborne a ‘žerie‘ málo

Zatiaľ v tomto roku najviac čistých elektromobilov predala na Slovensku Škoda (156), no na krk jej už tesne dýchajú Kia a Volkswagen, ktoré ich zhodne predali 144. Nasleduje dvojica vyrovnaných značiek: Mercedes-Benz (109) a BMW (102). Prvú päťku uzatvára Hyundai so 66 predanými elektromobilmi, ktorý z top 5 vytlačil po niekoľkých mesiacoch Daciu. Za zmienku stojí, že Škoda urobila dobré čísla s jediným čisto elektrickým modelom vo svojom portfóliu, ktorým je Enyaq. Pravdou však je, že už v tomto roku sa dočkáme aj ďalšieho.

Škoda totiž už onedlho zaradí do svojho portfólia aj druhý čistý elektromobil – Elroq. My budeme mať možnosť poriadne si ho „ohmatať“ už o niekoľko dní v Amsterdame – a to ešte v podobe maskovaného prototypu. Priznávame, že sme naň mimoriadne zvedaví.

Volkswagen-T-Roc-2022-1600-08 Čítajte viac T-Roc stúpa, Tesla padá: Toto je TOP 20 SUV v Európe

Vo vyššie uvedených číslach však nie je zarátaná Tesla, ktorá nemá na Slovensku oficiálne zastúpenie a preto nefiguruje v štatistikách ZAP SR. To je dosť zásadný rozdiel, pretože podľa štatistík, ktoré poskytla Pravde SEVA (Slovenská asociácia pre elektromobilitu) patrí Tesla k popredným elektroznačkám na Slovensku.

V medziročnom porovnaní sú v nižšie uvedenom rebríčku výraznými skokanmi Hyundai i30 (aktuálne 2., pred rokom 7.) a Volkswagen T-Cross (aktuálne 11., pred rokom 26.). T-Cross a Duster sú popri modeloch Škody jedinými, ktoré v rebríčku top 15 najpredáva­nejších áut dokážu konkurovať ázijským modelom, ktorých je v ňom spolu sedem. Predaj francúzskych áut je aj naďalej na slovenskom trhu v hlbokom útlme. Najlepší z nich je Citroën C3 na 27. mieste.

Iba pred pár dňami sme sa vrátili z prezentácie úplne novej generácie C3-ky, ktorá príde so 100-koňovým benzínovým motorom, ako elektromobil a neskôr aj ako hybrid. V základe bude stáť necelých 15-tisíc eur. Ak vezmeme do úvahy vydarený, takmer crossoverový dizajn, tlmiče s progresívnymi hydraulickými dorazmi v základnej cene a prekvapivo veľký vnútorný priestor, máme pocit, že v poslednom kvartáli tohto roku by najpredávanejší Citroën ešte mohol do predajných štatistík na Slovensku prehovoriť pomerne zaujímavým spôsobom.

Nissan-Juke Hybrid-2022-1600-09 Čítajte viac Toto sú najpredávanejšie SUV v Európe. V TOP 20 je MG ZS aj Karoq

Ak sa pozrieme na registrácie nových áut čisto za apríl, vidno, že T-Crossu sa vďaka dobrým cenám darí. V apríli sa z neho predalo 240 kusov, vďaka čomu sa dostal na tretie miesto, v máji sa z neho predalo o niečo menej – 205 kusov, čo mu stačilo na to, aby uzavrel prvú päťku. Najpredávanejším modelom bola v apríli Octavia, za ňou nasledoval Hyundai i30. Zaujímavé je, že z májových štatistík sa nám trochu vytratila populárna Kia Ceed. V oboch karosárskych verziách skončila až v tretej desiatke. Pritom v kumulatívnych predajoch sa za prvých 5 mesiacov tohto roku drží v prvej päťke.

Predsa však má z hľadiska slovenského vkusu väčšiu výpovednú hodnotu kumulatívny rebríček 15 najpredáva­nejších áut po štyroch mesiacoch, ktorý aj s medziročným porovnaním nájdete na ďalšej strane. V ňom s obrovským náskokom vedie už spomínaná Octavia.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ZAP SR #najpredávanejšie autá na Slovensku #TOP 10 áut
Články podľa značiek