Dacia Bigster: Prvýkrát nachytaná v ‘maskáčoch‘. Bude mať obrí kufor

Najväčšia a najluxusnejšia Dacia už nemá ďaleko k zákazníkom. Prezrádzajú to prvé špionážne fotografie testovacích prototypov.

13.06.2024 18:00
debata (2)
Prvé špionážne snímky naznačujú, že Bigster je... Foto: Autoevolution
Dacia Bigster - testovací prototyp 2024 Prvé špionážne snímky naznačujú, že Bigster je vo finálnej testovacej fáze. Od Dusteru sa bude líšiť pravdepodobne len väčšou dĺžkou karosérie. Inak by Dacia nedokázala ustrážiť cenu na prijateľnej úrovni.

Dacia ukázal koncept Bigster už roku 2021. Naznačil veľa nielen o zámere Dacie prísť s komfortným 7-miestnym SUV, ale prezradil veľa aj o novom Dusteri. Dnes to vieme naisto, pretože Duster má premiéru dávno za sebou a naozaj má s konceptom veľa spoločného. Od dizajnových prvkov až po platformu CMF-B, ktorá umožnila nasadenie hybridného pohonu či niektorých nových bezpečnostných prvkov. Pripravovaný Bigster bude jeho predĺženou verziou, ktorá dostane tretí rad sedadiel a k tomu obrovský kufor s objemom až 1 696 litrov.

Nová Dacia Duster Čítajte viac Dacia Duster: Konečne! Poznáme slovenské ceny. Sú nižšie ako v Nemecku

Na dĺžku má mať Bigster približne 4,6 metra, čo je o 260 mm viac v porovnaní s Dusterom. Podobný bude aj dizajn vrátane svetiel s grafikou písmena Y, „šnorchlu“ na predných blatníkoch, a robustných nelakovaných ochranných prvkov spodných partií karosérie z recyklovaných plastov. Odlišovať by sa nemala ani zostava pohonných jednotiek. Azda s výnimkou základného 3-valca 1,0 TCE, ktorý pre väčšie rozmery a hmotnosť Bigsteru z portfólia vypadne. Základom by sa tak mal stať novučičký mild-hybridný 3-valec 1,2 TCe 130 s výkonom 96 kW a krútiacim momentom 230 Nm.

Nová Dacia Spring (2024) Čítajte viac Dacia Spring: najlacnejší elektromobil Európy prichádza v novej generácii

Motor 1,2 TCe bude dostupný s pohonom predných alebo všetkých kolies. Či má na rozdiel od Dusteru šancu získať aj automatickú prevodovku, je vo hviezdach. Druhú alternatívu bude tvoriť nepochybne hybridná verzia 1,6 Hybrid 140, ktorá spojí atmosférický 4-valec 1,6 TCe s elektromotorom a multimódovou prevodovkou, ktorá používa dva prevody pre elektromotor a štyri pre spaľovací motor. Diesel sa pod kapotu Bigstera nedostane, podobne ako je to v prípade Dusteru. Aspoň v Európe. Nie je totiž tajomstvom, že napríklad v Maroku môže Duster tankovať naftu.

Dacia Duster - 2023 Čítajte viac Dacia Duster: Toto je tretia generácia. Krásna, ale už bez dieselu

Cena Bigstera by mala takovať hranicu 30 000 eur, takže bude najväčšou a najdrahšou Daciou všetkých čias. Vyrábať sa má priamo v Pitešti po boku Dustera. Uvedenie na trh sa očakáva v roku 2025.

Dacia Bigster Concept - 2021
Dacia Bigster Concept - 2021
+12Dacia Bigster Concept - 2021

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Dacia #Dacia Duster #Dacia Bigster
Články podľa značiek