Volga je vraj novou ruskou Škodou. ‘Nasťahuje‘ sa do jej fabriky aj predajní

Z Volgy bude vraj v Rusku „nová Škoda“. Má mať rovnakú kvalitu a podobnú cenu. Dokonca využije jej predajnú sieť. Povedal to Gleb Nikitin, guvernér regiónu Nižný Novgorod, kde budú Volgy schádzať z rovnakých liniek ako ešte do roku 2022 Škody.

13.06.2024 16:00
Volga - premiéra troch nových modelov 2024 Foto:
V prvej vlne prinesie Volga sedan C40 a dva crossovery K30 a K40.
debata (24)

Rusi zachraňujú svoj automobilový priemysel po odchode západných partnerov reinkarnáciou starých ruských značiek. Takto vstal z popola Moskvič, vyrábaný v bývalom moskovskom závode Renaultu, a nedávno aj Volga, ktorá sa zas usídlila v závode ruského GAZ-u, kde ešte do roku 2022 schádzali v rámci dohody s koncernom Volkswagen z liniek modely Škoda Karoq, Kodiaq a Octavia. V oboch prípadoch využili Rusi spoluprácu s čínskymi automobilkami. Nové Moskviče sú tak preznačkovanými modelmi JAC a tri novinky Volgy zas produktmi Changanu. Od čínskych originálov sa líšia v podstate len zmenenou maskou a logom.

Volga - premiéra troch nových modelov 2024 Čítajte viac Volga je späť! Premiéra Mišustina z nej však triafal šľak

Láskou k Moskvičom však Rusi zatiaľ nezahoreli. Je známe, že projekt reinkarnácie je v hlbokej strate. To napriek tomu, že Moskviče musia povinne kupovať štátne orgány, taxislužby či polícia. Od spustenia výroby v decembri 2022 má Moskvič na konte len čosi vyše 31 000 vozidiel, pričom na to, aby dosiahol rentabilitu, musí vyrábať ročne aspoň 40 000 áut. Možno ani preto ruskí politici nechcú, aby sa podobný scenár opakoval s Volgou, a tak jej zametajú cestičku. Na petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF-2024) guvernér regiónu Nižný Novgorod, kde sídli GAZ, verejnosť uistil, že kvalita nových modelov Volgy bude rovnaká, aká bola pri Škode.

Moskvič 6 Čítajte viac Z projektu Moskvič je totálne fiasko. Nevie predať ani to, čo ledva vyrobil

„Je dôležité, že v Nižnom Novgorode zostali všetky výrobné zariadenia, ktoré nám umožňujú zabezpečiť technologické procesy na najvyššej úrovni a budú použité na realizáciu tohto projektu. Pre ľudí, obyvateľov, potenciálnych spotrebiteľov produktov to znamená, že autá, ktoré sa budú vyrábať, budú na rovnakej kvalitatívnej úrovni ako Volkswagen a Škoda,“ poznamenal. Volga dokonca plánuje, že na predaj sedanu C40 a dvoch SUV K30 a K40 využije pôvodnú dílerskú sieť Škody, ktorá ostala po odchode značky nevyužitá. O úspechu však rozhodne najmä cena. Istou výhodou je, že originálne čínske modely Changan Raeton Plus a crossovery Oshan X5 Plus a Changan Uni-Z sa, na rozdiel od Moskvičov, v Rusku nepredávajú.

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Škoda #Gaz #Volga #Moskvič
Články podľa značiek