Autá nižšej strednej triedy za posledné roky zdraželi v priemere o 8-tisíc eur

V priebehu uplynulých rokov totiž došlo k dvom výrazným skokovým nárastom cien nových vozidiel – prvý nastal medzi rokmi 2018 a 2019 a druhý 2022 – 2023.

01.07.2024 14:00
predaj áut, nové autá, Foto:
Cena áut nižšej strednej triedy sa od roku 2018 zvýšila naozaj radikálne.
debata (10)

Kým v roku 2018 sme za auto nižšej strednej triedy zaplatili zhruba 21 až 23 tisíc eur s DPH, to isté auto nás už v tomto roku vyjde zhruba o 8-tisíc eur viac. V priebehu uplynulých rokov totiž došlo k dvom výrazným skokovým nárastom cien nových vozidiel – prvý medzi rokmi 2018 a 2019 a druhý 2022 – 2023.

Vyplýva to z údajov spoločnosti Arval Slovakia, ktorá je lídrom trhu v operatívnom lízingu. „V prvých troch mesiacoch tohto roka predstavovala priemerná hodnota auta strednej triedy približne 26 až 31 tisíc eur s dph,“ vyčíslil generálny riaditeľ Arval Slovakia Marian Burian s tým, že pod rast cien sa tu podpísala čipová kríza spojená s nedostatkom nových áut a dlhými dodacími lehotami, ako aj inflácia. Výrobcovia sa zároveň snažia neustále vylepšovať technológie nových áut, čo zvyšuje ich hodnotu a navyše sa zvyšujú v EÚ aj legislatívne nároky na povinnú bezpečnostnú výbavu áut, čo taktiež prispieva k rastu ich cien.

V súčasnosti je situácia s cenami áut rôznorodá. „Väčšina automobiliek drží medziročné ceny áut mierne zvýšené, ale potom sa to snaží pri nákupe kompenzovať zľavou, prípadne poskytnú zimné pneumatiky alebo servis zadarmo,“ doplnil Burian. Skôr vo výnimočných prípadoch sa podľa slov Buriana niektorí výrobcovia rozhodnú ísť cestou mierneho zlacňovania áut v porovnaní s minulým rokom.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #nižšia stredná trieda #Arval Slovakia #cena áut
Články podľa značiek