Autá zhabané opilcom putujú čoraz častejšie na front. Posielajú ich tam Ukrajinci aj Rusi

Rusi posielajú vo veľkom zhabaný majetok na front. Nejde len o autá, ale aj prenosné počítače, ťažkú techniku a cigarety.

03.07.2024 14:00
towing-services-1-1024x683 tractaribistrita ro Foto:
Zhabané autá putujú od opilcov k vojakom na oboch stranách rusko - ukrajinského konfliktu. (ilustračné foto)
debata (2)

Približne pred mesiacom sme písali, že Lotyšsko koncom roku 2022 začalo vojnu proti „opilcom za volantom“ a v rámci nej prešlo od pokút za jazdu pod vplyvom alkoholu k podstatne drsnejším trestom. Jazda v opitosti je po novom klasifikovaná ako zločin, za ktorý hrozí v krajine nielen väzenie, ale priamo konfiškácia auta.

Keďže autá skonfiškované opilcom sa začali hromadiť na policajných parkoviskách, lotyšská vláda sa tento problém rozhodla vyriešiť tak, že autá následne prostredníctvom nadácie „posúva“ na Ukrajinu. Z celkového počtu vyše 1500 áut, ktoré po nevyhnutných úpravách už na Ukrajinu odišli, približne 700 bolo zabavených opilcom, zvyšné sú dary firiem a jednotlivcov.

Vyzerá to tak, že k rovnakému kroku pristupujú aj Rusi. Tí sa taktiež rozhodli opilcom konfiškovať autá a posielať ich na front. A nejde len o autá. „Od januára 2023, s cieľom uspokojiť potreby ozbrojených síl Ruskej federácie, iných jednotiek, vojenských útvarov a orgánov, previedli územné orgány FSSP Ruska 190,6-tisíca rôznych druhov majetku – vozidiel, člnov, stavebného a počítačového vybavenie, dreva, tabakových výrobkov a iného majetku,“ povedal v rozhovore pre agentúru TASS riaditeľ Federálnej exekútorskej služby Ruskej federácie (FSSP, cituje ho server The Moscow Times).

Vision Mercedes-Maybach 6 Cabrio - ruská replika 2024 Čítajte viac Rusi si postavili vlastný Maybach. Navyše taký, ktorý sa nikdy nevyrábal

Po začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu boli vykonané zmeny v Kódexe správnych deliktov Ruskej federácie, čo znamená možnosť konfiškácie áut za opakovanú jazdu pod vplyvom alkoholu a za jazdu bez vodičského preukazu. Autá zhabané Rusom sa najskôr predávali na aukciách, no čoskoro sa ozvali výzvy vládnych predstaviteľov, aby ich skonfiškovali v prospech ruskej armády a poslali do vojny, čo sa už oficiálne aj deje.

Dôležité je, že úrady chcú do vojny na Ukrajine poslať aj ruské civilné zbrane. Guvernér Komi Vladimir Uyba preto koncom mája vyzval miestnych obyvateľov, aby darovali osobné zbrane ruskej armáde, aby im pomohli odraziť útoky bezpilotných lietadiel ukrajinských ozbrojených síl. V máji bol zároveň Štátnej dume predložený návrh zákona o odovzdaní zhabaných strelných zbraní armáde.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zhabané autá #vojna na Ukrajine #skonfiškované autá
Články podľa značiek