BMW zrušilo objednávku batérií od Northvoltu za 2 miliardy. Ten brzdí expanziu

Vzhľadom na klesajúci záujem o batérie a problémy s nábehom výroby Northvolt zrejme úplne zruší plán na výstavbu druhej továrne vo Švédsku a zredukuje plány na výstavbu baterkárne v Nemecku.

04.07.2024 16:00
northvolt Foto:
Northvolt nevylúčil, že ambiciózny plán na výstavbu baterkárne v Nemecku zredukuje.
debata (16)

Nemecký výrobca luxusných automobilov BMW koncom júna zrušil objednávku na batérie pre elektromobily v hodnote dvoch miliárd eur od Northvoltu. Podľa zdrojov oboznámených s problematikou sa tak rozhodol vzhľadom na problémy švédskej spoločnosti s rozbehnutím sériovej výroby, s ktorou mešká de facto už dva roky, pričom zmluva na dodávku bola podpísaná už v roku 2020. Automobilka mala údajne aj výhrady voči kvalite batériových článkov. Chýbajúce články dodá nemeckej automobilke Samsung.

Voderady III Čítajte viac V Šuranoch vyrastie ‘gigafactory‘ za 1,2 miliardy eur. Zamestná až 1 300 ľudí

Švédsky výrobca batérií Northvolt aj v tejto súvislosti oznámil, že prehodnocuje časový plán svojej ďalšej expanzie, a to aj v Nemecku. Výstavba závodu neďaleko mesta Heide v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko nie je ohrozená, nie je však možné vylúčiť oneskorenia a zmeny v projekte, oznámila spoločnosť v stredu. Generálny riaditeľ spoločnosti Peter Carlsson vyvolal tento týždeň rozruch, keď v rozhovore pre denník Dagens Industri uviedol, že Northvolt pri svojich plánoch na expanziu postupoval príliš agresívne a bude ich musieť prehodnotiť.

IMG 4790 Čítajte viac Elektrokríza: Stellantis a Mercedes stopli výstavbu baterkární v Nemecku a Taliansku

A projekt mal pôvodne naozaj veľký rozmer – podľa pôvodných plánov Northvolt chcel vyrábať batériové články pre elektromobily v Šlezvicku-Holštajnsku od roku 2026. Koncom marca dali projektu v hodnote 4,5 miliardy eur zelenú nemecký kancelár Olaf Scholz a minister hospodárstva Robert Habeck. Očakáva sa, že továreň vytvorí 3000 pracovných miest. Vláda v Berlíne a spolková krajiny Šlezvicko-Holštajnsko projekt podporili sumou približne 700 miliónov eur. Okrem toho sú v hre aj možné záruky v objeme ďalších 202 miliónov eur, ktoré ešte neboli schválené. Uvidíme, čo z toho sa napokon vo svetle poklesu záujmu o batérie skutočne nerealizuje.

Podľa oficiálne nepotvrdených informácií „prehodnotenie rozvojových plánov“ Northvoltu znamená zrušenie výstavby novej továrne vo švédskom Borlange. Informovali o tom vyššie zmienené švédske noviny Dagens Industri, s odvolaním sa na predstaviteľa miestneho magistrátu.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Samsung #výroba batérií #gigafabrika #Northvolt #baterkáreň
Články podľa značiek