Týmto nenadchol: Severokórejskému vodcovi daroval Putin auto s dielmi z Južnej Kórey

Kim Čong-un navrhol pridať do severokórejskej ústavy ustanovenie o tom, že Južná Kórea je hlavným nepriateľom jeho krajiny. Teraz sa nadchýnal autom, pri ktorom časť dielov pochádza práve z Južnej Kórey.

08.07.2024 14:00
aurus Foto:
Kim Čong-un sa nadchýnal Aurusom, ktorý má časť dielov z krajiny jeho "úhlavného nepriateľa".
debata (15)

Kim Čong-un v januári navrhol pridať do severokórejskej ústavy ustanovenie o tom, že Južná Kórea je hlavným nepriateľom jeho krajiny. Pár mesiacov na to už sedel v aute, v ktorom je časť dielov vyrobená v krajine „jeho úhlavného nepriateľa“ a nadchýnal sa tým, aké je úžasné.

Nič iné mu ani nezostávalo, keď mu toto auto podaroval šéf Kremľa Vladimír Putin. Ide konkrétne o ruskú limuzínu Aurus, na ktorej sú použité juhokórejské diely karosérie, senzory, programovateľné ovládače a zváracie zariadenia. Zistili to novinári, ktorí preskúmali colné správy. Informuje o tom web agents.media.

Juhokórejský výrobca priemyselných zariadení Kyungki Industrial Co, ktorý bol v dokumentoch uvedený ako dodávateľ ruskej spoločnosti, potvrdil, že predáva tovar výrobcovi Aurus a naďalej v tom pokračuje. Centrum NAMI, ktoré vyvíja vozidlá Aurus, v apríli informovalo, že lokalizácia výroby Aurusu je približne na úrovni 90 %, zvyšných 10 percent je zo zahraničia.

Aurus Senat Čítajte viac Rusko začne limuzíny Aurus vyrábať v bývalej fabrike Toyoty

Takýto dar dostal navyše Kim Čong-un už druhýkrát. Prvý vo februári, keď severokórejský vodca navštívil Rusko, druhý v júli, keď ruský prezident navštívil KĽDR. Putinov tlačový tajomník Dmitrij Peskov vysvetlil : „Vzhľadom na [sankčný] režim, v ktorom museli Severokórejčania nie vlastnou vinou žiť dlhé roky, je zrejmé, že takéto dary majú praktický význam a, samozrejme, veľmi potrebné na použitie hlavou štátu“.

Zároveň sa tak aspoň trochu zvýši odbyt Aurusu, ktorý je zatiaľ veľmi slabý. Pochopiteľne, putinovský režim sa produkčnými ani predajnými číslami Aurusu nechváli. Napriek tomu sa ruským novinárom z webu Drom.ru podarilo k nejakým štatistikám dopátrať. Vyplýva z nich, že projekt Aurus musí byť gigantickou „čiernou dierou“, ktorá požiera štátne peniaze v nepredstavi­teľných objemoch. Predaje sa totiž hýbu len v desiatkach kusov ročne. Podľa údajov ruskej spoločnosti Autostat sa v tomto roku v krajine predalo do mája zatiaľ predať len štyridsať Aurusov.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Kim Čong-un #Južná Kórea #Vladimir Putin #Aurus
Články podľa značiek