J.D. Power: Elektromobily sú spoľahlivejšie? Kdeže, vyhrali spaľovacie autá

Najnovší rebríček kvality nových áut ukazuje, že elektrické autá nie sú zárukou vyššej spoľahlivosti. Zároveň sa ako málo poruchové ukázali americké značky, ktoré predstihli kórejských konkurentov.

08.07.2024 06:00
SUV zozadu Foto:
Do najnovšieho ročníka prieskumu sa zapojilo 99 144 majiteľov nových áut.
debata (5)

Americká analytická a poradenská spoločnosť J.D. Power sa vo veľkej miere venuje automobilovému priemyslu. V tomto roku uverejnila už 38. vydanie rebríčka kvality nových automobilov. Do prieskumu sa zapojilo 99 144 majiteľov nových áut, ktorý vlastnili auto aspoň 90 dní. Údaje zbierali od júla 2023 až do mája 2024. Anketa sa skladá z 227 otázok zaradených do desiatich kategórií, a to pohon, jazdné vlastnosti, asistenčné systémy, exteriér, interiér, prvky výbavy, sedadlá, displej a ovládacie prvky, klimatizácia a ostatné nezaradené.

Výsledkom je skóre, ktoré reprezentuje počet problémov na 100 vozidiel. Znamená to, že čím je index nižší tým sú model alebo značka menej poruchové. Celkový priemer všetkých značiek dosiahol tento rok hodnotu 195. Prémiové značky sú priemerne poruchovejšie so skóre 232, ale neprémiové dosiahli skóre 181.

J.D. Power Čítajte aj J.D. Power: Toto sú najspoľahlivejšie a najmenej spoľahlivé autá podľa zákazníkov

Prekvapivým výsledkom sa skončilo porovnanie áut so spaľovacími motormi a elektromobilmi. Hoci by sa dalo predpokladať, že poruchovosť elektromobilov bude nižšia už z podstaty ich konštrukcie s menej pohyblivými časťami, prieskum ukázal, že elektrické autá majú skóre 266, kým konvenčné autá len 180.

Víťazom ankety sa stala značka RAM s indexom kvality 149. Paradoxom je, že sesterská značka Dodge skončila úplne posledná so skóre 301. Na druhej priečke sa umiestnila ďalšia americká značka Chevrolet vďaka skóre 160 a tretie miesto pripadlo Hyundaiu so skóre 162. Prvú päťku doplnili Kia a Buick.

Letne pneumatiky Tyre Reviews Čítajte aj J.D. Power: Majitelia elektromobilov sú šokovaní rýchlym opotrebením pneumatík. Aspoň v USA

Najlepšou európskou značkou je podľa prieskumu Porsche na siedmej priečke s indexom kvality 172, čo je zároveň aj najlepší výsledok prémiovej automobilky. Na opačnom konci tabuľky sa okrem spomínaného Dodgu umiestnili európske značky, a to Volvo, Audi, a Volkswagen.

Kompletnú tabuľku s výsledkami nájdete na druhej strane.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #J.D. Power #poruchovosť áut #spoaľhlivosť áut
Články podľa značiek