Šéf divízie M: Nová M3 prekoná všetko, čo ste doteraz videli

Mníchovskú automobilku čaká príchod novej rodiny elektrických modelov s názvom Neue Klasse. Patriť do nej budú aj športové modely z divízie M. Hoci pôjde o elektrické autá, športovými parametrami majú posunúť hranice.

08.07.2024 10:00
debata (2)
Riaditeľ športovej divízie M Frank van Meel... Foto: BMW
Neue Klasse 2 Riaditeľ športovej divízie M Frank van Meel potvrdil, že nová generácia sedanu M3 bude vychádzať z novej platformy Neue Klasse.

BMW vidí budúcnosť mobility rôznorodo a plánuje zákazníkom dať na výber, aká forma pohonu bude pre nich najlepšia a najvhodnejšia. Ku klasickým spaľovacím modelom už pribudlo niekoľko elektrických modelov a testujú sa aj vodíkové. Fanúšikov športových áut s logom M však zaujíma, aká je budúcnosť legendy M3.

Pre automobilový magazín Motor Trend sa najbližšie plány pokúsil priblížiť sám riaditeľ športovej divízie M Frank van Meel. Ten potvrdil, že nová generácia sedanu M3 bude vychádzať z novej platformy Neue Klasse a jej príchod sa očakáva v roku 2026 alebo 2027. Zároveň dodal, že nové M3 prekoná všetko, čo sme doposiaľ videli.

BMW M2 Čítajte aj BMW M2: Facelift prináša športovejší dizajn a viac výkonu. ‘Manuál’ v ponuke ostáva

Predpoklady na to novinka určite má, lebo je známe, že pohon budú mať na starosti štyri elektromotory, ktoré bude ovládať jeden centrálny softvér, a to s cieľom maximálnej jazdnej dynamiky. K tomu treba pridať aj špecifické vyladenie podvozka. Výkon štvorice motorov by mohol dosahovať až 1 000 kW (1 359 k).

Autá Neue Klasse budú využívať 800V... Foto: BMW
Neue Klasse 1 Autá Neue Klasse budú využívať 800V architektúru, čo umožní rýchle dobíjanie a zároveň umožní dlhodobú športovú jazdu.

Autá Neue Klasse budú využívať 800V architektúru, čo umožní rýchle dobíjanie a zároveň umožní dlhodobú športovú jazdu. Podľa odhadov by sa zrýchlenie z 0 na 100 km/h malo pohybovať na úrovni troch sekúnd. Frank van Meel ďalej uviedol, že nové BMW M bude mať odlišné chemické zloženie akumulátorov a systém chladenia ako bežné modely Neue Klasse.

BMW M135 xDrive - 2024 Čítajte aj BMW 1: Štvrtá generácia prišla o manuál, diesel zostal

Okrem toho je v hre aj verzia s dvojicou motorov na zadnej náprave. Tá by mohla mať polovičný výkon, teda 500 kW (679 k). Samozrejme, dá sa očakávať aj karosársky variant nadväzujúci na kombi M3 Touring. Veľkou neznámou však ostáva cena, ktorá vzhľadom na pokrokovú techniku a mimoriadne schopnosti bude pravdepodobne veľmi vysoká.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #BMW #BMW M3 #BMW M #Neue Klasse
Články podľa značiek