Česi opravujú výtlky ‘mikrovlnkou‘. Jeden zvládnu už za 20 minút

Mikrovlnný cestár FT3 zvládne opravu výtlku s rozmerom 80 x 80 cm v kvalite, akoby tam nikdy nebol. Poškodené miesto je de facto uvedené do pôvodného stavu.

09.07.2024 14:00
futtec ft3 Foto:
Tento stroj opravuje výtlky pomocou mikrovlnného ohravu.
debata (2)

Česi majú unikátny stroj, ktorý dokáže opraviť výtlky pomocou mikrovlnnného ohrevu už za 20 minút. Navyše tento „mikrovlnný cestár“ robí opravy bezšpárovo, za každého počasia a v takej kvalite, že na opravu poskytuje firma záruku až tri roky.

A na čom je táto patentom chránená technológia založená? Pracuje na princípe šetrného hĺbkového mikrovlnného ohrevu opravovaného miesta bez degradácie (spálenia) asfaltovej zmesi a nutnosti frézovania vozovky. Poruchy v obrusnej vrstve pozemnej komunikácie dokáže zaceliť bez vzniku netesného spoja (škáry), do ktorého by mohla zatekať voda a ďalej ho poškodzovať, a bez zmeny pôvodných parametrov vozovky. Opravené miesto je tak v podstate vrátené do pôvodného stavu.

„Mikrovlnného cestára“ vyvinula spoločnosť Futtec a má modelové označenie FT3. Tá trojka v jeho názve značí, že ide už o tretiu generáciu. Celý systém sa skladá z mikrovlnnej pece s vyberateľným zásobníkom na ohrev asfaltovej zmesi (ktorú je možné využiť aj samostatne) a z ďalšieho príslušenstva: ručne vedeného mikrovlnného žiariča s elektrickým pohonom určeného na ohrev asfaltových vrstiev v ploche poruchy, oceľového prepravného kontajnera, elektrocentrály a vibračnej dosky.

„V oblasti vývoja novej generácie stroja série FT3 sme sa zamerali na jeho základné vlastnosti v oblasti rýchlosti, výkonu a technických parametrov uľahčujúcich jeho využitie v praxi. Jeho výkon teraz dosahuje 14,5 kW, čo znamená, že je o 60 % výkonnejší ako jeho predchádzajúce verzie. Rýchlosť ohrevu okraja výtlku sa skrátila na priemerne 20 až 25 minút pri štandardných teplotných podmienkach. K optimalizácii jeho činnosti prispievajú aj ďalšie faktory: efektívnejšie riadenie ohrevu povrchu výtlku, presná diagnostika stroja na identifikáciu jeho prípadných závad alebo ešte väčšie prispôsobenie jeho konštrukcie nepriaznivým poveternostným podmienkam. A to vďaka výkonnejšiemu systému klimatizácie komponentov a integrácii prieduchov na smerovanie prúdu teplého vzduchu k vysušovaniu opravovaného povrchu," vysvetľuje Dobroslav Rak, vedúci konštruktér spoločnosti Futtec.

O mikrovlnného cestára už prejavili záujem v Nemecku, v Rakúsku a v USA. Za technológiou získala spoločnosť českú cenu Vizionári 2019 a z EÚ grant v rámci programu EU Horizon 2020 na komercionalizáciu danej technológie.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #oprava ciest #Futtec #oprava výtlkov #mikrovlnný cestár
Články podľa značiek