Ústup od elektromobilov? Stellantis chce v roku 2026 ponúkať 36 hybridných modelov

Stellantis spresnil, že sa chce sústrediť hlavne na mild hybridy, ktoré netreba nabíjať zo zástrčky.

10.07.2024 10:00
Peugeot 3008 GT HYbrid4 - 2019 Foto:
Stellantis sa chce sústrediť hlavne na hybridnú technológiu, preferovať bude mild-hybridy pred plug-in hybridmi. (ilustračné foto)
debata (4)

Stellantis oznámil, že do roku 2026 rozšíri svoj rad cenovo dostupných hybridných vozidiel v Európe na 36 modelov. Cieľom je uspokojiť rastúci dopyt po tomto type motora, ktorý je alternatívou k autám s benzínovým pohonom aj k elektrickým vozidlám.

Skupina, ktorá vznikla v roku 2021 spojením francúzskej automobilky PSA Peugeot Citroën a taliansko-amerického výrobcu Fiat a Chrysler, vo vyhlásení uviedla, že deväť z jej 14 značiek vrátane Fiat, Peugeot, Jeep a Alfa Romeo tento rok ponúkne 30 hybridných modelov. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov pridá ďalších šesť hybridov.

Zoznámili sme sa s novým Peugeotom 3008
Video
Prichádza ako mild hybrid, plug-in hybrid a aj ako elektromobil.

Stellantis pritom nespresnil, koľko hybridných modelov má aktuálne v portfóliu. Uviedla len, že reaguje na rýchly nárast objednávok na hybridy v Európe. Dodala, že predaj tohto typu jej vozidiel na kontinente vzrástol za prvých šesť mesiacov roka o 41 %. V júni skupina oznámila, že predaj jej elektrických vozidiel bol od začiatku roka 2024 stabilný, a to aj napriek slabšiemu globálnemu dopytu.

Predstavitelia Stellantisu spresnili, že sa zamerajú hlavne na mild hybridy, teda autá, ktoré sa nenabíjajú zo zástrčky. Používajú pritom 48-voltovú nízkonapäťovú batériu, dvojspojkovú robotickú prevodovku a zosilnený systém rekuperácie brzdnej energie.

„Keď porovnáte tento systém s vysokonapäťovým hybridom, má veľmi podobnú produkciu oxidu uhličitého (CO2) pri nižších nákladoch pre zákazníka,“ povedal Christian Müller, senior viceprezident pre pohonné systémy Stellantisu s odkazom na emisie CO2. „Náš systém je rovnako dobrý ako ostatné, ale má o niečo lepšiu cenu,“ dodal.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #hybridy #plug-in hybridy #Stellantis #mild hybrid
Články podľa značiek