
Keď v roku 2020 predstavil Fiat novú elektrickú päťstovku s názvom New 500 s cieľom nahradiť tú existujúcu, označili sme to za pokus o samovraždu. Následné predaje ukázali, že elektrický Fiat nemá vinou extrémnej ceny šancu zastúpiť svojho síce starého, ale stále populárneho súrodenca s benzínovým motorom. Ten bol na linkách od roku 2007 a jeho registrácie vždy prekonávali elektrickú päťstovku niekoľkonásobne. Za štyri roky predal Fiat v Európe približne 185 000 modelov 500e, teda asi 46 000 kusov za rok, ale sedemnásť rokov starý bestseller si vedel nájsť ročne aj viac ako 170 000 zákazníkov.

Tento rok však Fiat zastavil výrobu tejto legendy v Poľsku, takže spaľovacie Fiaty 500 už len dopredáva. Ich výrobu vysídli do Alžírska, no nie pre Európu. Na trhu tak ostáva iba elektrická päťstovka. A to v najhoršom možnom čase, keď dopyt po elektrických autách klesá. Naozaj nejde o dobré načasovanie, pretože aj keď Fiat sľúbil, že nový Fiat 500 nakoniec predsa len dostane hybridný pohon vo verzii 500 Ibrida, k zákazníkom sa chystá až na prelome rokov 2025 a 2026, teda najskôr o rok. Z ponuky Fiatu tým vlastne vypadol jeho bestseller. A elektrická päťstovka to iste nezachráni. Práve naopak, predaje pikujú nadol.

Výsledok? Fiat sa rozhodol, že na mesiac zastaví linky historického závodu Mirafiori v Turíne, kde sa elektrická päťstovka vyrába. „Opatrenie je nevyhnutné vzhľadom na súčasný nedostatok objednávok spojený s hlbokými ťažkosťami, s ktorými sa na európskom trhu s elektromobilmi stretávajú všetci výrobcovia, najmä európski,“ uviedol koncern Stellantis vo vyhlásení. Nie je to pritom ani zďaleka prvá odstávka, ale nepochybne najdlhšia. Podľa údajov Jato Dynamics predal Fiat v Európe od januára do konca júla 74 885 Fiatov 500 vrátane benzínových verzií, čo je o 24 % menej v medziročnom porovnaní.

Možno predpokladať, že tento pokles má na svedomí práve elektrická päťstovka. Veď podiel elektromobilov v EÚ na registráciách nových áut nielenže nerastie, ale klesol v prvom polroku zo 14,6 na 13,5 %. Nejde o dramatický pokles, ale problém spočíva v tom, že výrobcovia predpokladali, že o elektromobily bude omnoho väčší záujem. „Samozrejme, rovnako ako všetci ostatní sme si mysleli, že elektrifikácia bude postupovať oveľa rýchlejšie a náklady budú klesať. Nevedeli sme si však predstaviť, že príde covid, dôjde k nedostatku surovín a že aj najmladší spotrebitelia sa otočia chrbtom k udržateľným riešeniam. Lenže práve to je realita a my jej musíme čeliť," povedal šéf Fiatu Olivier François.