Automobilka Porsche oznámila výrazné zmeny vo vedení. Dlhoročný finančný riaditeľ (CFO) Lutz Meschke a marketingový riaditeľ (CMO) Detlev von Platen opúšťajú svoje pozície. Spoločnosť ani samotní manažéri zatiaľ neuviedli presný termín a detaily ich definitívneho odchodu, no už teraz sa množia špekulácie o dôvodoch tohto nie celkom nečakaného kroku a o budúcom smerovaní značky.
Podľa interných informácií nastali v Porsche viaceré vnútorné trenice týkajúce sa stratégie rozvoja. Sektor športových a luxusných automobilov čelí v poslednom období viacerým tlakom: od prísnych emisných predpisov, cez rozvoj elektromobility, až po potrebu rozširovania portfólia v nových trhových segmentoch. Lutz Meschke, ktorý pôsobil na pozícii finančného riaditeľa od roku 2009, bol známy svojím dôrazom na dlhodobú finančnú stabilitu a efektívne riadenie nákladov. Niektoré zdroje naznačujú, že jeho odchod súvisí s rozdielnym pohľadom na investičné priority Porsche, najmä v súvislosti so zrýchlenou elektrifikáciou modelovej rady. Jedným z problematických bodov bola vraj aj minuloročná investícia Porsche do záchrany značky Varta.
Detlev von Platen zastával úlohu marketingového riaditeľa od roku 2015 a bol zodpovedný za globálne marketingové stratégie. Jeho prínos spočíval v podstatnom posilnení značky najmä na trhoch Ázie a Severnej Ameriky. Jeho hlavným problémom, respektíve problémom celého marketingového tímu bolo, že nedokázali prezentovať nové elektrické modely Porsche tak, aby ich klienti akceptovali, čo sa prejavilo na ich slabom odbyte.
Očakáva sa, že automobilka čoskoro oznámi nových nominantov na kľúčové miesta vo vedení a predstaví aktualizovanú víziu budúceho vývoja. Podľa odborníkov bude pre Porsche kľúčové nájsť rovnováhu medzi udržaním exkluzívneho charakteru značky a implementáciou inovatívnych technológií.
Vedenie Porsche v oficiálnom stanovisku deklarovalo, že si váži doterajšie úspechy oboch odchádzajúcich manažérov a ich prínos k rastu spoločnosti. Aj napriek neúplným informáciám o pozadí ich odchodu je zrejmé, že automobilka sa nachádza v kľúčovom období transformácie, ktoré bude vyžadovať nielen nový manažérsky tím, ale aj presadzovanie odvážnejších rozhodnutí, ak chce značka udržať krok s dynamikou súčasného trhu.
Hovorí sa, že ohrozená je aj pozícia Olivera Blumeho, ktorý šéfuje nielen Porsche, ale aj celému koncernu Volkswagen. To vraj vyvoláva obavy medzi investormi a analytikmi, týkajúce sa jeho schopnosti efektívne riadiť obe spoločnosti súčasne, dopláca na to vraj hlavne Porsche. Tieto obavy sa zintenzívnili v dôsledku viacerých výziev, ktorým čelí Volkswagen Group, vrátane klesajúceho dopytu po elektromobiloch, rastúcej čínskej konkurencie, konfliktu s odborovými zväzmi v Nemecku a klesajúcemu odbytu v Číne.
Blume zvažoval pomerne radikálne kroky – napríklad ukončenie 30-ročnej záruky zamestnania a presadzoval možnosť aj zatvorenia niektorých nemeckých závodov, čo vyvolalo odpor zo strany silného odborového zväzu IG Metall. Napriek podpore zo strany rodiny Porsche-Piëch, ktorá kontroluje Volkswagen, rastie tlak na Blumeho, aby sa sústredil na jednu z týchto pozícií.