
Množstvo renomovaných značiek má v Číne obrovské problémy. Dôvodom je tvrdá konkurencia zo strany domácich výrobcov. Len nedávno sme spomenuli príbeh Škody, ktorá dnes predáva v Číne autá doslova po kusoch, hoci ešte v roku 2018 dokázala nájsť v ríši stredu viac ako 340 000 zákazníkov. Jednoducho, Čína bola jej najväčším trhom. No a podobne sú na tom ďalší. Asi najmarkantnejším príkladom je ale Porsche.
Automobilka, ktorá bola dlhé desaťročia zvyknutá len na úspech, je dnes symbolom úpadku západných značiek v Číne. Za Čínskym múrom doslova stráca pôdu pod nohami. V roku 2021 predalo Porsche v tejto krajine 95 000 vozidiel, takmer tretinu svojej produkcie, vlani to bolo ale len 57 000 áut, čo bol pokles o 25 % v porovnaní s rokom 2023. A špirála úpadku sa ešte len roztáča. V prvom štvrťroku tohto roka išli predaje Porsche v Číne v medziročnom porovnaní dole dokonca až o 42 %, keď Porsche predalo skromných 9 471 vozidiel.

Na vine sú najmä jeho elektromobily. Taycan už nedokáže držať krok s čínskou konkurenciou. Batériové autá s podobne fascinujúcimi parametrami vyrábajú čínske automobilky BYD, Nio alebo Xiaomi, no za neporovnateľne nižšie ceny. Uveďme príklad. Xiaomi SU7 Ultra, čo je priamy konkurent Tayacanu, má výkon 1 548 koní a stojí 529 900 juanov, čo je približne 64 000 eur. Za najlacnejší Taycan však zaplatíte 918 000 juanov, teda 110 000 eur a za verziu Turbo až 1 298 000 juanov, takmer 157 000 eur.

Generálny riaditeľ Porsche, ale aj celého koncernu Volkswagen, Oliver Blume, situáciu ale zľahčuje. „Nezáleží nám na objeme,“ povedal a dodal, že ho viac zaujíma udržanie vysokých cien na úrovni zodpovedajúcej Porsche. Tiež poprel, že by Porsche priamo konkurovalo čínskym značkám ako Xiaomi a Yangwang: „Sú to skvelé autá,“ povedal, ale chýbajú im „jazdné schopnosti“ Porsche a pôsobia v „segmente nižších cien“. Analytici však jeho optimizmus rozhodne nezdieľajú.

„Porsche v Číne skončilo,“ povedal Tu Le, zakladateľ konzultačnej spoločnosti Sino Auto Insights. Andrew Fellows, globálny riaditeľ pre automobilový priemysel a mobilitu v technologickej poradenskej spoločnosti Star zas tvrdí, že západné značky, a ani Porsche, už pôvodný podiel na trhu nikdy nezískajú. Obsadili ho domáce automobilky. Veď Xiaomi predalo vlani z modelu SU7, ktorý je jeho prvotinou, 137 000 kusov, čo bolo viac ako dvojnásobok celoročného predaja Porsche v Číne.
Po predstavení SU7 Ultra vo februári získala čínska automobilka 10 000 záväzných objednávok v priebehu dvoch hodín, čo je viac ako spomínané predaje všetkých modelov Porsche v prvom kvartáli. „Koncept Porsche ako zlatej značky pre mladšiu generáciu v Číne už nič neznamená,“ povedal Bo Yu, manažér pre Čínu z analytickej agentúry JATO Dynamics. Ani sa netreba čudovať, že Oliver Blume na autosalóne v Šanghaji povedal: „Uvidíme v najbližších dvoch až troch rokoch, či tu Porsche bude existovať ako značka elektrických vozidiel,“ čím jasne naznačil, že Porsche zvažuje, že z Číny stiahne svoje dva elektrické modely – Taycan a Macan.