Nórsky automobilový trh v roku 2025 opäť ukázal, ako rýchlo sa dokáže zmeniť správanie kupujúcich, keď štát dlhodobo nastaví jasné ekonomické pravidlá. Plne elektrické autá tvorili 95,9 % všetkých nových registrácií, pričom v decembri sa ich podiel vyšplhal až na 98 %. Oproti roku 2024, keď elektromobily predstavovali 88,9 % nových registrácií, ide o ďalší výrazný posun smerom k trhu, na ktorom sa spaľovacie motory stávajú pri nových autách okrajovou voľbou. Celkovo sa v Nórsku v roku 2025 zaregistrovalo rekordných 179 549 nových áut, čo znamená približne 40-percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku.
To, čo sa deje, nie je „náhla módna vlna“, ale dôsledok dlhoročnej politiky, ktorá systematicky zvýhodňuje bezemisné autá a zároveň zdražuje tie so spaľovacím motorom. V praxi to znamená kombináciu daňových mechanizmov, poplatkov a pravidiel, ktoré robia z elektromobilu finančne racionálnu kúpu. Dôležitú rolu zohráva aj fakt, že nabíjacia infraštruktúra je v Nórsku vybudovaná na úrovni, ktorá umožňuje bežné používanie elektromobilu aj mimo veľkých miest, a ponuka modelov v posledných rokoch výrazne narástla. Od roku 2026 sa však úľavy na elektroauá výrazne obmedzia a od roku 2027 zrušia úplne a my budeme so záujmom sledovať, čo to s miestnym trhom spraví. Aj preto bol v roku 2025 ich predaj v Nórsku rekordný.
Kľúčová úľavou je pri elektromobiloch oslobodenie od DPH vo výške 25 percent platné do stanovenej maximálnej ceny vozidla. V praxi to znamenalo, že pri elektromobile sa DPH neplatila z ceny do 500 000 nórskych korún (približne 42 400 €). Od roku 2026 sa má tento limit znížiť na 300 000 korún (približne 25 400 €), takže pri drahších autách sa 25-percentná DPH začne počítať z väčšej časti ceny. Napríklad pri aute za 500 000 korún bude daň navyše predstavovala približne 50 000 korún (cca 4 240 €). Súčasne sa počíta s tým, že od roku 2027 sa zvyšné oslobodenie zruší úplne a DPH sa bude uplatňovať na celú cenu elektromobilu.
Pokiaľ ide o poradie značiek, tak Tesla bola v Nórsku piaty rok po sebe najpredávanejšou značkou s podielom 19,1 %, nasledovaná skupinou Volkswagen s 13,3 % a Volvom so 7,8 %. Napriek takmer „úplnej elektrifikácii“ predajov nových áut však po nórskych cestách stále jazdia predovšetkým autá so spaľovacím motorom, ich podiel je na úrovni 70 percent z celkového vozového parku pri osobných autách.