BMW má autonómnu motorku. Jazdí celkom sama!

21.09.2018 12:00

Autonómne riadenie si už hľadá cestu do osobných či úžitkových áut. Bokom však v budúcnosti neostanú ani motocykle. BMW Motorrad ukazuje, že sa to dá. Jeho enduro R 1200 GS zvládne pohyb aj bez jazdca.

Na prvý pohľad obyčajné sériové enduro R 1200...
Na prvý pohľad obyčajné sériové enduro R 1200 GS je vybavené technológiou autonómneho riadenia. Dokáže jazdiť samo a bez problémov udržiavať rovnováhu. Po zastavení využíva elektricky ovládaný stojan. Všetku elektroniku ukrýva vo svojich kufroch. Autor: BMW Motorrad

BMW sa na Motorrad Techday 2018 v Miramas vo Francúzsku pochválilo konceptom motocyklu s autopilotom. Sympatické je, že nová technológia je integrovaná do sériového endura R 1200 GS. Na prvý pohľad si tak nevšimnete takmer žiadne odlišnosti. Napriek tomu je experimentálne enduropriam naložené elektronikou. Tá sa ale skrýva v troch kufroch. Vďaka nej vie jazdiť aj bez jazdca. BMW Motorrad však tvrdí, že plne autonómny režim motocykla nie je cieľom. Ide o platformu pre vývoj nových systémov a funkcií, ktoré jazdca podporia v krízových situáciách a zvýšia jeho pohodlie a pôžitok z jazdy.

Tím bude zhromažďovať nové poznatky v súvislosti s dynamikou, aby vedel systém s predstihom odhaliť hroziace nebezpečenstvo a následne zareagovať. Jazdcovi by tak uľahčil náročný manéver alebo prípadne by zabránil kolízii alebo pádu pri nízkej rýchlosti. Nosičom autonómnej technológie je BMW R 1200 GS s dvojvalcovým boxerom s objemom 1 170 ccm a výkonom 125 kW. Jeho 125 Nm spracováva šesťstupňová prevodovka, v tomto prípade robotizovaná. Experimentálnym strojom nadväzuje výrobca na predchádzajúce koncepty ConnectedRide z roku 2017, ktorý vychádzal z motocykla R 1200 RS a futuristickú štúdiu Vision Next 100 z roku 2016 so systémom automatického vyvažovania.

BMW Motorrad -
		autonómna
		motorka
BMW Motorrad -
		autonómna
		motorka
+5BMW Motorrad -
		autonómna
		motorka

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#BMW #autonómne riadenie #motocykle #BMW Motorrad #BMW R 1200 GS
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek