Jawa ožije v Indii. Toto je jej nový motor

, 22.10.2018 19:00

Správy o výrobe motocyklov českej značky Jawa v Indii majú už približne tri roky. Teraz však ide do tuhého. O mesiac predstaví spoločnosť Mahindra novú Jawu, ktorá by sa mohla neskôr dostať aj do Európy.

Nový motocykel Jawa pre Indiu by mal by v...
Nový motocykel Jawa pre Indiu by mal by v retroštýle. Nepôjde teda o lacnú motorku pre masy. Autor: Jawa

Spolupráca so spoločnosťou Mahindra bola podľa vyjadrení Jawy spustená už pred viac ako troma rokmi. Cieľom je oživiť výrobu týchto motocyklov v Indii tak, ako to bolo v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Na túto produkciu neskôr nadviazali licenčné indické motocykle Yezdi, a to až do roku 1996. Jawa je teda v Indii známou značkou.

„Nový stroj bude primárne určený pre indický trh. Plánované skúšky nám v blízkej dobe dajú odpoveď na to, či by bol možný predaj v iných regiónoch, napríklad aj v Európe a Českej republike,“ uviedla Jawa vo vyhlásení. Novinku má vyrábať dcérska spoločnosť Mahindra Classic Legends, čím sa potvrdzujú staršie informácie o tom, že nové indické Jawy by mali byť drahšie motocykle v módnom retroštýle.

Takto vyzerá nový vodou chladený 4-takný...
Takto vyzerá nový vodou chladený 4-takný jednovalec pre indickú Jawu. Akoby z oka vypadol dvojtaktnému originálu. Má mať výkon 27 koní. Autor: Jawa

Classic Legends, ktorá je približne dva roky tiež vlastníkom legendárnej britskej značky BSA, na svojich stránkach predstavila minulý týždeň motor s logom Jawa. Má mať objem 293 ccm a výkon 27 koní. Vodou chladený 4-taktný jednovalec má spĺňať najnovšie emisné normy a jeho zvuk pripomínať akustiku klasických Jáw. Výrobu zabezpečí závod Mahindra Pithampur v štáte Madhjapradéš.

Klasický český výrobca motocyklov Jawa Moto z Týnca nad Sázavou sa vo svete preslávil najmä dvojtaktnou tristopäťdesiatkou, ktorú exportuje na niektoré vybrané trhy ešte aj dnes. Okrem nej vyrába aj modernejšie štvortaktné motocykle Jawa 350 a Jawa 660, ktoré sú dostupné aj na domácom trhu. Vlani vyrobila Jawa 1 331 motoriek, čo bolo o osem percent viac ako v roku 2016. Z toho 1 157 putovalo do zahraničia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Mahindra #Jawa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek