Predaj elektromobilov v Nórsku ‘zlomil‘ ďalší rekord

Nórsko chce byť prvou európskou krajinou, ktorá skončí s predajom spaľovacích áut. Aj preto tie elektrické úplne oslobodila od dane. Onedlho to však už nemusí byť pravdou.

11.01.2022 12:00
elektromobily Foto:
Nórsko chce ako prvá európska krajina skončiť s predajom spaľovacích áut.
debata (24)

Predaj elektrických áut v Nórsku vzrástol v minulom roku o 48 percent. Výsledkom bolo, že takmer dva z troch nových zaregistrovaných automobilov boli na batérie. Najpredávanejšou značkou v Nórsku sa stala americká Tesla – a to po prvýkrát v histórii.

V reči konkrétnych čísiel to znamená, že celkový predaj nových áut v Nórsku vzrástol v roku 2021 o 25 percent na rekordných 176 276 áut, z ktorých 65 percent bolo plne elektrických. To znamená, že v tejto severskej krajine sa v uplynulom roku predalo takmer 115 000 elektro­mobilov.

Je to dané, aj tým, že Nórsko v snahe stať sa prvou krajinou, ktorá ukončí predaj benzínových a naftových áut do roku 2025, oslobodilo batériové elektrické vozidlá (BEV) od daní na rozdiel od áut so spaľovacími motormi (ICE). To však už nemusí dlho platiť. Nová nórska vláda totiž zvažuje zavedenie dane z luxusu na drahé elektromobily.

Nio ES8 Čítajte viac Číňania berú Európu útokom. Prvé je na rade Nórsko

To by v praxi malo vyzerať tak, že 25-percentnou daňou bude zaťažená suma z každého elektromobilu, ktorá presahuje hranicu 60-tisíc eur. Takže ak si napríklad kúpite Teslu Model S za stotisíc eur, 25 percentná daň sa bude vzťahovať na sumu 40-tisíc eur, takže nákup tohto konkrétneho auta vám v Nórsku zdražie o 10 percent, respektíve o desaťtisíc eur.

Ďaľšou zaujímavosťou minulého roku je, že Tesla sa vlani s 11,5-percentným podielom na nórskom automobilovom trhu stala po prvý raz najpredávanejšou značkou v tejto škandinávskej krajine. Na druhé miesto odsunula dokonca aj Volkswagen, ktorý dosiahol podiel 9,4 percenta. Práve Volkswagen by sa pritom chcel stať „európskou Teslou“ a medzi európskymi výrobcami elektromobilov dominovať.

V Nórsku sa mu to zatiaľ nedarí, jeho najpredávanejší model bol elektrický ID.4, ktorý skončil medzi desiatimi najpredávanejšími autami v Nórsku až tretí. Asi neprekvapí, že prvé miesto patrí Tesle, konkrétne modelu 3. A pokiaľ si myslíte, že aspoň na druhé miesto sa v minulom roku dostalo auto so spaľovacím motorom, mýlite sa. Žiadne také totiž v prvej desiatke nenájdete. Druhá skončila plug-in hybridná Toyota RAV4.

© Autorské práva vyhradené

24 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobil #elektromobilita #Tesla Model 3 #predaj elektromobilov #najpredávanejšie elektromobily #elektromobily v Nórsku
Články podľa značiek