Nový Mercedes-Benz CLS sa predstavuje ako športové kombi

Kde sú tie časy, keď si automobilky nechávali svoje kreácie pre najväčšie európske autosalóny? Dnes sa chodí na pytačky do Číny.

14.05.2010 08:46
Mercedes-Benz Shooting Break Foto:
Mercedes-Benz Shooting Break
debata

Miliardové publikum sa zatiaľ len prizerá, no stačí jediné promile zbohatlíkov a automobilový svet zažije nirvánu. Nečudujte sa preto, že Mercedes nepriviezol svoju najväčšiu novinku, koncept Mercedes Shooting Break do Detroitu ani do Ženevy, ale priamo do Pekingu.

Mercedes-Benz Shooting Break Concept Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break Concept Mercedes-Benz Shooting Break Concept

Mercedes-Benz sa nepohráva so vzrušujúcou témou športového kombi po prvýkrát. Už v roku 2008 debutovala v Ženeve štúdia Fascination, z ktorej sa neskôr vykľul predobraz sériového kupé triedy E. Ani pekinský Shooting Break nie je len výstrelom do tmy. Mercedes netají, že finišuje na druhej generácii svojho štvordverového kupé CLS, s ktorým v roku 2004 poriadne zamiešal karty v triede luxusných áut. Netreba byť preto vizionárom aby bolo jasné, že Shooting Break je predjedlom, ktoré má navnadiť chuťové poháriky publika práve pred touto udalosťou.

  Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break  

Päťdverové kupé-kombi

V porovnaní so ženevským Mercedesom Fascination je však čínsky solitér predsa len v čomsi výnimočný. Dnes už „vyhynutá“ kategória karosérií Shooting Break, teda kombi verzií postavených zväčša na platforme aristokratických britských a talianskych GT, mala totiž vždy len troje dverí, kým tá pekinská ich má rovných päť.

Mercedes-Benz Shooting Break Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break Mercedes-Benz Shooting Break

Že ide o automobilovú high society, je jasné už z rozmerov. Mercedes ich síce neprezradil, no hranica piatich metrov nebude pre tento koráb asi problémom. Pritom je však Shooting Break podstatne nižší než súčasná trieda E, či dokonca E Coupé. Nízka kabína s bezrámovými oknami je položená na dynamicky tvarovanom pontóne, ktorého silueta v zadnej časti jemne klesá. Presne tak ako to bolo v móde pred približne päťdesiatimi rokmi. Nádych retra možno postrehnúť aj na prelise zadného blatníka v štýle starých Bentleyov či Rollsov.

Svetlá z budúcnosti

Predná maska je pravdepodobne výslednou podobou pripravovaného kupé CLS. Vrátane veľkej technickej novinky. Svetelná technika adaptívnych reflektorov využíva totiž po prvýkrát pre všetky dynamické funkcie svietenia výlučne LED-diódy. V každom svetle je ich presne 72. O ich činnosť sa nemusíte za volantom starať, všetko zvláda počítač prepojený s kamerou na čelnom okne.

Mercedes-Benz Shooting Break Concept Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break Concept Mercedes-Benz Shooting Break Concept

Zadná časť evokuje kombi, no sklonom veka má predsa len asi bližšie k triede športových liftbackov. Nechýba ani panoramatická strecha, tiahnuca sa až za úroveň zadných sedadiel. Celá kreácia je postavená na obrovských 20-palcových kolesách. Napokon všetko menšie by asi na tomto výtvore pôsobilo komicky.

Všade ručná práca

Interiér dýcha luxusom. Ponúka miesto štyrom cestujúcim, pričom každý z nich má plne polohovateľné vlastné sedadlo. Stredom sa tiahne vysoký tunel poskytujúci miesto na nápoje či pripojenie externých audiozariadení. V porovnaní s klasickým kupé ponúka však Shooting Break aj nevšednú variabilitu. Za zadnými sedadlami je pomerne veľký batožinový priestor a po jeho stranách boxy na uloženie rôznych predmetov vrátane bezpečnej schránky na váš notebook či golfovú výzbroj vrátane boxu na loptičky.

Mercedes-Benz Shooting Break Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break Mercedes-Benz Shooting Break

Palubná doska nie je však ani zďaleka taká futuristická, ako by ste očakávali. Prístrojovým panelom odkazuje Shooting Break na súčasnú triedu E, aj preto je veľmi pravdepodobné, že sa pozeráme na konečnú podobu interiéru sériového CLS. To sa však asi nebude môcť pochváliť takým špičkovým remeselným spracovaním. Na výrobu čalúnenia použili totiž dizajnéri až 10 štvorcových metrov najkvalitnejšej ručne spracovanej a šitej kože. Jej svetlá farba ladí nielen s exteriérom lakovaným v odtieni sivého saténu, ale vytvára efektný kontrast k interiérovým obkladom z dubového dreva, používaného zvyčajne pri stavbe luxusných jácht.

Mercedes-Benz Shooting Break Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break Mercedes-Benz Shooting Break

Nové srdce pod kapotou

O tom, ako táto šelma jazdí, Mercedes veľa neprezradil. No niet pochýb, že to bude riadna šťuka v rybníku. Pod kapotou má totiž novú generáciu zážihového 6-valca s objemom 3,5 litra. Žiadny „downsizing“ sa teda nekoná. Motor prenáša na zadné kolesá výkon 225 kW a 370 Nm krútiaceho momentu. Spotrebu znižuje nielen stop-štart systém, ale aj schopnosť motora spaľovať chudobnú zmes. O správny ekologický koktail vo valcoch sa starajú piezoelektrické sekvenčné vstrekovače.

Mercedes-Benz Shooting Break Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break Mercedes-Benz Shooting Break

Nové sériové kupé CLS príde na svet už na budúci rok. A nie je vylúčené, že na rozdiel od triedy E Coupé, ktorej verzia Shooting Break nikdy neprerástla rámec štúdie Fascination, objaví sa neskôr aj v tejto podobe. Ak svet prijal s aplauzom štvordverové kupé CLS, prečo by nemohli v Stuttgarte použiť rovnaký recept aj v tomto prípade? Nový Shooting Break by si napokon mohol trúfnuť zastúpiť v ponuke nie príliš úspešnú triedu R.

Technické údaje
Motor 3.5 V6
Vstrekovanie priame
Max. výkon (kW) 225
Krút. moment (Nm) 370

.

debata chyba
Články podľa značiek