Svetlá Audi Matrix nebudú oslňovať protiidúcich vodičov

Nové LED svetlá od Audi dokážu svietiť plnou intenzitou bez toho, aby spôsobovali problémy vodičom idúcim oproti. Dostane ich vynovená vlajková loď Audi A8.

31.07.2013 09:00
Audi Matrix LED Foto:
V každom z reflektorov Audi Matrix LED bude elektronika riadiť individuálne dvadsaťpäť diód rozdelených do piatich skupín.
debata

Audi A8 bolo v roku 2009 prvým sériovým modelom používajúcim svetlá založené výhradne na technológii LED diód. Medzičasom však táto technológia prenikla aj do nižších tried. Kompletné predné LED svetlá nájdeme dnes dokonca aj v Seate Leon.

Audi by však rado zostalo na čele a tak vyzbrojuje inovovanú vlajkovú loď A8 novou generáciou LED svetiel Matrix LED. Ich diaľkové a stretávacie svetlá tvorí v každom z reflektorov dvadsaťpäť diód rozdelených do piatich skupín. Okrem nich sa tu nachádza aj jedenásť vejárovo rozložených odrazových lamiel. Výhodou takéhoto riešenia je možnosť rozdeliť svetelný tok na menšie toky riadené individuálne. Spolu s kamerou sledujúcou protiidúce vozidlá dokáže elektronika stlmiť len tie diódy diaľkových svetiel, ktoré by inak oslepovali iných vodičov. Ostatné okolie zostáva osvetlené intenzitou diaľkových svetiel. V prípade potreby dokážu svetlá diódy nielen stlmiť, ale ich aj úplne vypnúť. Čím viac sa protiidúce vozidlo približuje, tým viac diód znižuje intenzitu, prípadne sa vypína.

Pri zaregistrovaní neosvetlených chodcov na... Foto: Audi
Audi Matrix LED Pri zaregistrovaní neosvetlených chodcov na nich svetlá krátko, ale intenzívne zablikajú.

V spojení so systémom nočného videnia vybaveným infrakamerou majú svetlá Matrix aj ďalšiu funkciu. Pri zaregistrovaní zle osvetlených chodcov na nich svetlá príslušnými diódami krátko, ale intenzívne zablikajú. To je dobré nielen pre vodiča, ktorý je upozornený na ich prítomnosť, ale aj pre samotných chodcov. Samozrejmosťou je osvetľovanie zákrut, tentoraz však v predstihu, keďže elektronika využíva dáta navigačného systému.

Nové svetlá sa objavia v ponuke Audi A8 ešte tento rok. Audi však nebude jediné. Obdobnou technológiou bude v tom čase disponovať aj nová generácia Mercedesu-Benz triedy S. Cena svetiel Audi Matrix LED nebola zatiaľ zverejnená.

debata chyba
Články podľa značiek