Toyota Verso 2016: Pár retuší a viac bezpečnosti

21.12.2015 06:00

Netrvalo ani rok a pri obľúbenom MPV od Toyoty došlo k ďalším zmenám. Zásadnou novinkou je balíček asistenčných systémov Toyota Safety Sense.

Modelový rok 2016 priniesol Versu nový bronzový...
Modelový rok 2016 priniesol Versu nový bronzový lak karosérie a nový dizajn 16- a 17-palcových diskov kolies. Autor: Toyota

Toyota modernizuje Verso takpovediac za pochodu. Súčasnú generáciu uviedla na trh v roku 2010 a dva roky nato nasledovala rozsiahla modernizácia. Tá priniesla Versu až 470 zmien. Zasiahli dizajn aj techniku. Verso dostalo novú prednú masku, nové dekoračné materiály v interiéri, ale napríklad aj spevnenú karosériu a lepšiu hlukovú izoláciu. Zakrytím podvozka zlepšilo svoju aerodynamiku a znížilo spotrebu paliva. Takže Toyota hovorila o novom Verse.

Lenže netrvalo dlho a prišli ďalšie zmeny. V roku 2014 debutoval pod kapotou Versa diesel 1,6 D-4D od BMW a upravené motory, ktoré prešli na emisnú normu Euro 6. Vo výbave sa zas objavilo modernejšie rozhranie Toyota Touch 2 so 6,1-palcovým dotykovým monitorom a navigáciou. Pribudli nové farby karosérie či inovovaná paleta diskov kolies. A dnes má pre nás Toyota pripravený ďalší inovačný balíček. Na exteriéri sa však nič nemení. Výnimkou je len bronzový odtieň laku a opäť nové 16– a 17-palcové disky kolies.

Interiér má viac „grafitových“ dekorácií, ale...
Interiér má viac „grafitových“ dekorácií, ale aj kožený volant s novými ovládačmi. Autor: Toyota

V interiéri však nájdeme kožený volant s úplne prepracovanými ovládačmi na ramenách a novú radiacu páku s chrómovými prvkami. Pribudli „grafitové“ obklady na stredovej konzole, ale aj v oblasti držiakov nápojov a ručnej brzdy. Vyššie úrovne môžu byť vybavené novým polokoženým čalúnením a to buď šedým, alebo čiernym. Všetky zmeny majú viesť k pocitu vyššej kvality. Zásadný je však nástup bezpečnostných systémov, ktoré už poznáme z modernizovaného Aurisu či Avensisu.

Prepracované bolo aj čalúnenie sedadiel....
Prepracované bolo aj čalúnenie sedadiel. Najvyššia úroveň používa kombináciu látky a kože v sivom alebo čiernom odtieni. Autor: Toyota

Balíček asistenčných systémov Toyota Safety Sense sa stáva odteraz súčasťou štandardu všetkých modifikácií. Vodič má tak k dispozícii varovanie pred kolíziou, autonómne brzdy Pre-Collision, pracujúce v rozsahu od 10 do 80 km/h, akustické varovanie pred nedobrovoľným opustením jazdného prúdu a automatické prepínanie diaľkového režimu svetiel. Verso naďalej ponúka 5– alebo 7-miestnu kabínu. Vďaka systému Easy Flat so siedmimi samostatnými sedadlami možno vytvoriť až 32 rôznych konfigurácií usporiadania interiéru.

Nový bezpečnostný balík Toyota Safety Sense...
Nový bezpečnostný balík Toyota Safety Sense prináša v štandarde všetkých verzií autonómne brzdy, monitorovanie jazdných prúdov a automatické prepínanie diaľkového režimu svetiel. Autor: Toyota

Po sklopení tretieho a druhého radu vzniká vo Verse vodorovná podlaha s rozmermi 1 575 ×1430 mm. Batožinový priestor tak môže mať podľa usporiadania sedadiel od 155 do 1 696 litrov. Rozhranie Toyota Touch 2 používa displej so štvornásobne vyšším rozlíšením. Za zmienku určite stojí aj sériová cúvacia kamera. Systém môže byť obohatený o navigáciu Go, ktorá podporuje aj slovenský jazyk. Vrcholom je verzia rozhrania Touch 2 Go Plus s 3D zobrazením miest v navigácii či so schopnosťou prevádzať prijaté správy z textu do hlasovej podoby.

O motoroch Toyota nič neprezradila. Znamená to však skôr to, že v ponuke ostávajú tie pôvodné. Atmosférické benzínové 4-valce 1,6 Valvematic (97 kW) a 1,8 Valvematic (108 kW) dopĺňa diesel 1,6 D-4D (82 kW) od BMW. Je však možné, že vo Verse Toyota nakoniec nasadí aj novučičký preplňovaný 4-valec 1,2 Turbo (85 kW), známy z modernizovaného Aurisu. Modernizované Verso by sa malo objaviť na trhu už začiatkom roka. Od uvedenia v roku 2002 predala Toyota v Európe zo všetkých generácií Versa približne 700 000 kusov.

Toyota Verso -
		2016
Toyota Verso -
		2016
+6Toyota Verso -
		2016

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota #Toyota Verso
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek