Automobiloví výrobcovia snívajú o nahradení klasických vonkajších spätných zrkadiel kamerami už desiatky rokov. Tie klasické majú totiž viac nevýhod ako výhod. Zvyšujú aerodynamický odpor, spôsobujú aerodynamický hluk, zväčšujú celkovú šírku vozidiel, a navyše zobrazujú len malý výsek obrazu, takže často spolupracujú so systémom monitorovania slepého uhla. Kamery prenášajúce obraz na monitor by boli elegantným riešením. Na konceptoch a štúdiách sa objavujú prakticky od osemdesiatych rokov. Vstúpiť do reality im však bráni legislatíva.
Zatiaľ jediným pokrokom je digitálne vnútorné spätné zrkadlo, ktoré ponúka Cadillac v luxusnej limuzíne CT6. Tie vonkajšie sú však stále klasické. Lenže v USA už tlačí združenie výrobcov automobilov (Alliance of Automobile Manufactures) na tamojší Úrad pre bezpečnosť cestnej premávky NHTSA, aby presadil v americkom kongrese zmenu legislatívy, ktorá by umožnila takéto alternatívne riešenie. Medzi automobilkami, ktoré sa v procese angažujú, je aj BMW. A upozorňuje na to na výstave spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas konceptom BMW i8 Mirrorless.
Ako napovedá názov, ide o ekologický hyperšport i8, ktorý prezentuje možnú sériovú podobu kamerového systému. Riešenie je jednoduché. Dve bočné kamery sú umiestnené na aerodynamických nožičkách v mieste klasických spätných zrkadiel. Z bezpečnostných dôvodov je však koncept osadený aj treťou kamerou v hornej časti rámu zadného okna, ktorá slúži na prenos obrazu za vozidlom bez akýchkoľvek obmedzení. Celkový obraz sa následne prenáša na relatívne veľkú obrazovku situovanú v mieste vnútorného spätného zrkadla.
Výhodou je, že vodič nemusí kontrolovať situáciu pohľadom na tri miesta tak ako doteraz. Na displeji sa zároveň zobrazujú varovania. Podľa automobilky by sa mali stať digitálne spätné zrkadlá normou pre prémiové autá už v budúcom roku. To dáva tušiť, že zmena zákonov, aspoň v USA, je naozaj za dverami a že koncept i8 Mirrorless nie je len ďalším výstrelom do tmy, ale reálnym riešením, ktoré otvára cestu digitalizácii spätných zrkadiel. Len pre zaujímavosť spomeňme, že v USA je na stole aj zákon o montáži cúvacej kamery, ktorá by mala byť povinná pre všetky nové autá od roku 2018.