VW opäť ašpiruje na najväčšiu automobilku. Napriek Dieselgate

03.05.2016 19:00
Volkswagen
Volkswagenu sa podarilo v prvom štvrťroku opäť prekonať v počte predaných kusov Toyotu. A to o 300 000 vozidiel. Prepad zaznamenal len v USA. Autor:

Tak takéto výsledky za prvý štvrťrok nečakal ani sám koncern Vokswagen. Súboj s Toyotou o čelo tabuľky najväčších svetových výrobcov automobilov má opäť v rukách. To napriek emisnému škandálu Dieselgate. Jeho registrácie narástli medziročne dokonca aj v Európe.

Vlani viedli Volkswagen a Toyota tvrdý boj o post najväčšieho svetového výrobcu automobilov. Hoci v prvom polroku 2015 dominoval v počte registrovaných vozidiel Volkswagen, Toyota ho celoročnými výsledkami nakoniec porazila. Mohol za to najmä klesajúci odbyt v Európe a USA ako následok kauzy Dieselgate. Za prvé tri mesiace tohto roku je však všetko inak. Celosvetové predaje Volkswagenu narástli v medziročnom porovnaní o 0,8 percenta na konečných 2,49 milióna áut, čo je približne o 300-tisíc kusov viac ako predala druhá Toyota (2,46 mil.).

Predaje troch najväčších automobilových koncernov

Pokles registrácií Toyoty za prvý štvrťrok 2016...
Pokles registrácií Toyoty za prvý štvrťrok 2016 mal sčasti na svedomí výpadok dodávok ocele od japonského dodávateľa a zemetrasenie na ostrove Kjúšú. Autor: Bloomberg

Dokonca aj v Európe zaznamenal nemecký koncern rast na úrovni 3,5 %, takže dôvera zákazníkov v produkty Volkswagenu rastie. A plusový bol aj v Číne, kde sa mu podarilo zvýšiť odbyt o 6,4 %. Jediným teritóriom, ktoré stále padá, sú Spojené štáty americké. Automobilka tam v medziročnom porovnaní stratila 5,7 percenta zákazníkov. Volkswagenu však zahrali do kariet nečakané okolnosti, ktoré postihli japonskú Toyotu. Jej odbyt padol o 2,3 percenta aj v súvislosti s problémovými dodávkami ocele, ktoré vyústili do týždennej odstávky.

Navyše malo na produkciu vplyv zemetrasenie na ostrove Kjúšú, kde bola japonská automobilka nútená dočasne uzavrieť niektoré fabriky. Tie nepracujú dodnes a nie je ani zrejmé, kedy bude výroba obnovená. To určite ovplyvní aj polročné a celoročné výsledky. Pre úplnosť dodajme, že tretím najväčším výrobcom sveta ostáva americký General Motors, to napriek tomu, že medziročne si pohoršil o 2,5 %. Na celom svete predal „len“ 2,36 milióna áut. Na domácom trhu sa muvšak podarilo zvýšiť registrácie o rovných sedem percent.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Toyota #Volkswagen #predaj áut
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek