Suzuki SX4 S-Cross: Zvláštna premiéra zvláštneho faceliftu

20.07.2016 16:00
Suzuki SX4 S-Cross - 2016 facelift
Vynovený SX4 S-Cross prekvapí výraznou prednou maskou, ktorá evokuje americké Jeepy. Nové sú svetlá, nárazník aj kapota. Autor:

Pravdepodobne najmenej úspešný model Suzuki podstúpil modernizáciu. Japonci ho ukázali na lokálnej akcii v Maďarsku, kde sa vyrába. Bez oficiálnych fotografií a bez oficiálnych informácií. To sa v automobilovej branži len tak ľahko nevidí.

Suzuki dnes ťaží najmä z novej Vitary, ktorá láme jeden predajný rekord za druhým. K jej bestsellerom patrí aj malý Swift. A veľa si sľubuje od nového Balena, ktoré by mohlo v nižšej triede poriadne zamiešať karty, či reinkarnovaného Ignisu, ktorý dorazí na jeseň. To však rozhodne nie je prípad modelu Suzuki SX4 S-Cross, ktorý mal byť, aspoň podľa názvu, nástupcom mimoriadne úspešného crossoveru SX4. Od začiatku, teda od roku 2013, bolo však jasné, že zopakovať jeho kariéru nemá šancu.

Jednoducho aj Suzuki šliapne občas vedľa. Vyradiť tento model z výroby po troch rokoch produkcie by ale bolo nerentabilné. Chabým predajom S-Crossu by mal preto pomôcť facelift a nová technika pod kapotou. Napokon, príchod vynovenej verzie sa už očakával nejaký ten mesiac. A aj prišila. Lenže forma, akou to Suzuki uskutočnilo, je viac ako zvláštna. Býva totiž zvykom, že premiére predchádza aspoň kolekcia prvých oficiálnych fotografií a tlačová správa. To sa však nestalo.

Interiér vyzerá bez zmien, aspoň na prvý...
Interiér vyzerá bez zmien, aspoň na prvý pohľad. Oficiálna tlačová správa by odhalila viac. Tá však neexistuje. Autor: Suzuki Hungaria

Suzuki sa síce podarilo nový dizajn S-Crossu ustrážiť, veď prototypy jazdili s kamuflážou, ale potom ho bez akéhokoľvek avíza ukázalo na v podstate bezvýznamnej dílerskej akcii v Maďarsku, kde sa vyrába spolu so Swiftom a s Vitarou. Pri tejto príležitosti neposkytlo snímky ani oficiálne informácie. Proste auto postavilo bez maskovania na trávu pred akýsi stan, pravdepodobne s občerstvením. Fotografie, ktoré vidíte, teda vznikli amatérskym spôsobom. Nemožno ich však ani označiť za špionážne, keďže nikto nič netajil.

Nie že by to bola chyba, len to tak trochu zaváňa tým, akoby Suzuki nad S-Crossom lámalo palicu, akoby mu tento model už nestál ani za nejaké to povinné marketingové „divadielko“, ktoré k príchodu noviniek neodmysliteľne patrí. Komentovať tak môžeme len to, čo vidíme. Pôvodne fádny dizajn má oživiť robustná chrómová predná maska s desiatimi lamelami, ktorá pripomína viac americkú ako európsku produkciu. Lemujú ju aj nové svetlá. Úplne prepracovaný je predný nárazník a kapota. Počítať môžeme s novými diskami a farbami laku.

Pod kapotou je najväčšou novinkou preplňovaný...
Pod kapotou je najväčšou novinkou preplňovaný 4-valec 1,4 BoosterJet z Vitary S. Dáva 103 kW. Autor: Suzuki Hungaria

Kým však vpredu sa dizajnéri doslova odtrhli z reťaze, vzadu už stačil rozpočet len na zmenu grafiky svetiel a nejakú tu plastiku nárazníka. Zato pod kapotou môžeme očakávať veľké zmeny. Atmosférický agregát 1,6 VVT nahradí alebo doplní výkonnejšie turbo 1,4 BoosterJet z Vitary S s výkonom 103 kW. To bude konečne znamenať aj príchod 6-stupňového manuálu namiesto starej „skrine“ s piatimi prevodovými stupňami, a tiež možnosť voliť 6-stupňovú automatickú prevodovku s hydrodynamickým meničom. To imidžu S-Crossu iste prospeje.

V palete motorov určite ostane aj dieselový agregát 1,6 (88 kW), pôvodom od Fiatu, ktorý má byť k dispozícii so 6-stupňovým manuálom. Za príplatok si budete môcť, tak ako doteraz, dopriať pohon oboch náprav AllGrip. Ostáva nám už len pohľad do interiéru, ktorý prezrádza, že v kabíne sa prakticky nič nemení. Viac sa určite dozvieme s príchodom oficiálnej výstavnej premiéry, ktorá je naplánovaná na jesenný autosalón v Paríži.

Suzuki
		SX4 S-Cross - 2016 facelift
Suzuki SX4
		S-Cross - 2016 facelift
+3Suzuki SX4 S-Cross -
		2016 facelift

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#facelift #Suzuki #Suzuki SX4 S-Cross
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
2. 9. 2019zdraženie1.216 €zdraženie1.334 €
26. 8. 20191.203 €1.321 €
19. 8. 2019zlacnenie1.203 €zlacnenie1.321 €
12. 8. 2019zlacnenie1.204 €zlacnenie1.326 €
5. 8. 2019zlacnenie1.206 €zlacnenie1.341 €
29. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.367 €
22. 7. 2019zlacnenie1.224 €zlacnenie1.365 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR