Renault Zoe vyráža z mesta. Má dvojnásobný dojazd

07.12.2016 06:00

Majitelia sympatického francúzskeho elektromobilu si budú môcť dovoliť viac, než len jazdu v meste. Renault Zoe dostal totiž nové batérie s kapacitou 41 kWh. To je takmer dvojnásobok tej súčasnej a viac, než má nový Volkswagen e-Golf.

Elektrický Zoe prešiel modernizáciou len minulý...
Elektrický Zoe prešiel modernizáciou len minulý rok, keď dostal nový elektromotor vyvinutý priamo Renaultom. A teraz má aj nové batérie. Autor: Renault

Zdá sa, že elektromobily začínajú akcelerovať rýchlym tempom. Kapacita batérií, ktorá je limitujúcom faktorom dojazdu, vzrastá. Len pred pár dňami v Los Angeles predstavil Volkswagen novú verziu elektrického Golfu, v ktorom zvýšil kapacitu akumulátorov z 24,2 na 35,8 kWh. A teraz prichádza s podobným krokom Renault. Jeho najúspešnejší elektromobil Zoe ide ešte ďalej. Pritom len vlani prišiel s novým účinnejším elektromotorom, ktorý predĺžil dojazd o 30 km. A teraz dostal aj akumulátory s kapacitou 41 kWh, čo je o 19 kWh viac.

Akumulátory s kapacitou 41 kWh umožňujú reálny...
Akumulátory s kapacitou 41 kWh umožňujú reálny dojazd až 300 km. To je dvojnásobok jeho súčasných schopností. Pritom sa ich objem nezväčšil. Autor: Renault

Batérie vyvinul Renault spolu so spoločnosťou LG Chem. Zaujímavé je, že majú rovnaký objem ako tie súčasné. To znamená, že samotná konštrukcia Zoe nemusela podstúpiť žiadne zásadné zmeny. Vysokokapacitné li-ion batérie majú teda takmer dvojnásobnú energetickú účinnosť. V praxi to znamená, že podľa európskej normy NEDC prejde Zoe na jedno nabitie 400 km. To je síce trochu nadsadené, ale Renault sľubuje reálny dosah 300 km v mestských a prímestských oblastiach. Zo Zoe sa tak stáva viac, než len mestský elektromobil.

Nabíjanie nového akumulátora nezaberie viac...
Nabíjanie nového akumulátora nezaberie viac času ako toho predošlého. Na bežných nabíjacích staniciach stačí 30 minút na to, aby Zoe absolvoval 80 km. Autor: Renault

Zákazníci by nemali trpieť ani komplikáciami pri dobíjaní. Na bežných nabíjacích staniciach stačí Zoe 30 minút na to, aby načerpal energiu potrebnú na 80 km jazdy. Navyše je vybavený systémom Quick Charge, ktorý umožňuje dobíjanie na rýchlonabíjacích staniciach s výkonom približne 50 kW. Tie sú vybudované najmä na diaľniciach. Energiu šetrí Zoe aj vďaka využívaniu odpadového tepla batérií vo ventilačnej sústave. Samotné akumulátory si vyrába Renault sám v závode Flins neďaleko Paríža. A to isté platí o elektromotoroch R240 z vlastnej továrne v Normandii.

V interiéri nechýba rozhranie R-Link 2 so...
V interiéri nechýba rozhranie R-Link 2 so špeciálnymi aplikáciami pre vyhľadávanie nabíjacích staníc. Autor: Renault

V súvislosti s predpokladom, že Zoe sa vydá mimo miest aj na dlhšie trate, pripravil Renault zákazníkom dve nové služby. Služba Z.E. Trip je navigovanie prostredníctvom systému R-Link alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie k nabíjacím staniciam. Vodič zadá cieľ trasy a služba mu vyberie optimálne miesta nabíjania, pričom rešpektuje, či je daná stanica kompatibilná s konektorom. Služba Z.E. Pass zas zjednodušuje platby v sieťach nabíjačiek, ktoré sú vo vlastníctve rôznych spoločností. Slúži k tomu aplikácia RFID. Tá zároveň informuje aj o aktuálnych cenách elektrickej energie.

Spolu s modernizáciou prichádza aj edícia...
Spolu s modernizáciou prichádza aj edícia One/Bose so špeciálnym lakom karosérie, koženým čalúnením, vyhrievanými prednými sedadlami a aparatúrou Bose. Autor: Renault

Služba vyvinutá v spolupráci s Boschom bude už zakrátko dostupná nielen vo Francúzsku ale aj vo Veľkej Británii, v Belgicku, Rakúsku, Švajčiarsku, Holandsku, Nórsku a Švédsku. Smartfón je tiež prostriedkom, ako sa na diaľku spojiť s vaším Zoe. Budete mať nielen informácie o jeho polohe alebo stave nabitia akumulátorov, ale aj možnosť spustiť na diaľku klimatizáciu. Spolu s novým modelovým rokom prichádzajú zmeny vo výbave a limitovaná séria One/Bose. Tá dostane exkluzívny lak Yttrium Grey, kožené čalúnenie, vyhrievanie predných sedadiel a audiosústavu Bose.

Paletu farieb bežných verzií obohatili laky Intense Red a Titanium Grey. Vynovená je ponuka čalúnenia a dekoračných prvkov. Verzia Intense sa môže pochváliť elektricky sklápateľnými zrkadlami, a dvojfarebnými 16-palcovými diskami. Na trh by sa mal vynovený Zoe dostať už začiatkom budúceho roka.

Renault
		Zoe -
		2016
Renault Zoe
		-
		2016
+21Renault Zoe -
		2016

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#elektromobil #Renault #elektromobily #Renault Zoe
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek